Przejdź do treści

Opublikowano: 19.05.2022 12:42

Politechnika Warszawska na 25. Pikniku Naukowym

Piknik potrwa od 11.00 do 20.00, wstęp wolny, grafika: pikniknaukowy.pl

Bez wody nie możemy żyć, otacza nas na każdym kroku, ale czy wiemy o niej wystarczająco dużo? Szansą, żeby poznać ją lepiej, jest Piknik Naukowy. Swoje projekty i eksperymenty zaprezentują tam nasi naukowcy i studenci. Zapraszamy 21 maja 2022 roku do Centrum Nauki Kopernik!

Wydarzenie organizowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik już na stałe wpisało się w wiosenny kalendarz Warszawy. Tradycyjnie w piknikowym programie nie brakuje atrakcji z Politechniki Warszawskiej.

Co nasi naukowcy i studenci przygotowali w tym roku?

O wodzie z energią

Koło Naukowe Energetyków działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa podchodzi do motywu przewodniego tegorocznego pikniku z właściwą sobie energią.

Studenci wyjaśnią więc, jak działa elektrownia wodna (przy okazji prezentując turbinę wodną Peltona), odpowiedzą na pytanie, czy woda to magazyn energii (do czego posłuży model elektrowni szczytowo-pompowej) i sprawdzą, czy piasek może zachowywać się jak woda (w czym pomoże złoże fluidalne).

Żeby spotkać się z Kołem Naukowym Energetyków, zapraszamy do strefy błękitnej na stanowisko 505.

Miejskie atrakcje nad wodą

Co można robić w mieście nad wodą? Takie pytanie postawili sobie studenci z Koła Naukowego Smart City działającego przy Wydziale Inżynierii Lądowej. Odpowiedzią jest projekt „Kropla kultury w miastach” – interaktywna mapa z przedstawionymi atrakcjami kulturalnymi (takimi jak wystawy, koncerty, kina i teatry plenerowe), które odbywają się nad wodą.

Mapę będzie można przeglądać na tabletach udostępnianych na stanowisku i własnych telefonach za pomocą Google Maps.

Uczestnicy pikniku będą też mogli obejrzeć film o powiązaniach wody i sztuki na przestrzeni lat.

Wszystkie te atrakcje pojawią się na stanowisku Wydziału Inżynierii Lądowej, strefa żółta, stoisko 218.

Pokażemy właściwości wody  

Czy woda zawsze wycieknie przez dziurę w naczyniu? Czy można ją naelektryzować? Jak „piją” drzewa? Dlaczego woda „przykleja” się do szkła? Na te i inne pytania podczas swojego pokazu odpowie Leszek Pawlicki z Wydziału Fizyki.

Po solidną dawkę wiedzy o elektromagnetycznych właściwościach wody zapraszamy do strefy żółtej na stanowisko Scena Pokazów.

 

Więcej informacji o 25. Pikniku Naukowym na stronie wydarzenia i Facebooku

Podobne tematy: