Przejdź do treści

Opublikowano: 14.12.2022 11:11

Politechniczne akcenty w konkursie „Innowator Mazowsza”

Pierwszy z lewej dr inż. Michał Leśko

Absolwent PW dr inż. Michał Leśko został laureatem konkursu „Innowator Mazowsza”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zajął trzecie miejsce w kategorii „Innowacyjny Naukowiec”.

Dr inż. Michał Leśko ukończył Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, a także studia doktoranckie na naszej Uczelni. Kapituła XIV edycji konkursu „Innowator Mazowsza” nagrodziła jego pracę doktorską pt. „Metoda optymalizacji pracy systemu ciepłowniczego z jednoczesnym wykorzystaniem różnych metod akumulacji ciepła”.

– Optymalizacja pracy systemu ciepłowniczego, zwłaszcza jeśli jest on zasilany z elektrociepłowni, stanowi trudne i skomplikowane zadanie – można przeczytać w opisie doktoratu. – Dynamiczna sytuacja na rynku energii, a zwłaszcza zmienność cen energii elektrycznej, skutkuje koniecznością wykorzystania komputerowych narzędzi wsparcia decyzji. Znalezienie globalnego optimum wymaga uwzględnienia długich okresów czasu oraz możliwości akumulacji ciepła.

W swoje pracy, której promotorem był prof. Wojciech Bujalski, nasz absolwent zaproponował i przetestował metodę optymalizacji opartą na rozwiązywaniu sekwencji zagadnień mieszanego programowania liniowego.

W tej samej kategorii kapituła konkursu wyróżniła również dr Annę Laudańską-Maj z Wydziału Chemicznego za pracę doktorską pt. „Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na strukturę wewnętrzną i stabilność pomadek sztyftowych” (promotor: dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur) i dr. inż. arch. Mateusza Płoszaj-Mazurka z Wydziału Architektury za pracę doktorską pt. „Cyfrowe metody wspomagania projektowania architektonicznego a analiza śladu węglowego budynków” (promotor: prof. Elżbieta Dagny Ryńska).

To nie jedyne politechniczne wątki w tegorocznej edycji konkursu. W kategorii „Innowacyjna Firma” drugie miejsce zajęła nasza spółka spin-off – Amazemet, specjalizującą się w wysokotemperaturowych technologiach ultradźwiękowych i urządzeniach do atomizacji proszków metali oraz wspomaganiu procesów odlewniczych. Nagroda została przyznana za aplikację safeEtch, która służy automatyzacji procesu post-processingu druku 3D z metalu.

Celem konkursu „Innowator Mazowsza” jest wyłonienie i nagrodzenie młodych talentów wśród naukowców i firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które opracowały i wdrożyły innowacyjne rozwiązania w regionie Mazowsza.

Podobne tematy: