Przejdź do treści

Opublikowano: 22.12.2023 11:04

Podsumowanie roku 2023 na Politechnice Warszawskiej

Powspominajmy wspólnie rok 2023!

Co działo się na naszej Uczelni w ciągu minionych 12 miesięcy? Zapraszamy na chwilę wspomnień!

To był dla nas intensywny rok, ze zmianami i ważnymi, niekiedy wręcz przełomowymi projektami. Cieszyliśmy się z sukcesów, wspólnie świętowaliśmy, ale też mierzyliśmy się z wyzwaniami, które przynosiła nam rzeczywistość. 

Na arenie międzynarodowej

2023 rok zapamiętamy na pewno dzięki prof. Maciejowi Trusiakowi. Został bowiem pierwszym na PW naukowcem, który otrzymał prestiżowy grant ERC – naukowego Oscara. Projekt prof. Trusiaka dotyczy wykorzystania bezsoczewkowej mikroskopii holograficznej i promieniowania w głębokim nadfiolecie w wysokoprzepustowym obrazowaniu żywych komórek.

Pomysł realizowany przez ludzi z PW po raz kolejny wygrał polski etap Konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. Po raz kolejny, bo to trzecia polska edycja i trzecie zwycięstwo Politechniki! Tym razem jury doceniło zespół pdmeds i innowacyjny system do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas. Projekt był także w ścisłym finale międzynarodowego etapu konkursu. 

Na światowych salonach (a może raczej należałoby powiedzieć – w światowych przestworzach) niezmiennie błyszczały samoloty konstruowane przez naszych studentów. Na dwóch najbardziej znanych zawodach w Stanach Zjednoczonych zespół z PW zdobył łącznie aż 12 medali

Mieliśmy swoich reprezentantów również w rywalizacji twórców łazików marsjańskich. Studenci PW wzięli udział w University Rover Challenge i European Rover Challenge

Nasi naukowcy uczestniczyli w jednym z najgłośniejszych kosmicznych projektów ostatnich miesięcy – pracy nad bezzałogową sondą kosmiczna JUICE, która ma dostarczyć informacji o Jowiszu i jego księżycach. Byli odpowiedzialni za testy materiałowe i obróbkę elementów. 

To był udany rok dla politechnicznej szkoły architektury i designu. Nasi studenci i absolwenci raz za razem zdobywali laury w konkursach na całym świecie. Doceniono m.in. projekty domu przyziemnego, kina, pensjonatu oliwnego, obozu dla uchodźców czy cyfrowego asystenta rozwiązań koncepcyjnych. Na Biennale Designu w Londynie nagrodzono polski pawilon „Poetyka konieczności” („The Poetics Of Necessity”). Jednym z kuratorów wystawy był architekt-urbanista z Politechniki Warszawskiej. 

Absolwenci naszą dumą

W 2023 roku gościliśmy naszego absolwenta i naukowca z Carnegie Mellon University – prof. Andrzeja Strójwąsa. Powód wizyty był wyjątkowy, bo ten światowej sławy specjalista w dziedzinie statystycznych metod projektowania, kontroli oraz diagnostyki procesu produkcji układów scalonych VLSI/ULSI otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej

Absolwenci byli, są i – jesteśmy przekonani – będą naszą dumą. Odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach, nie tylko tych związanych z nauką. Dość powiedzieć, że w minionym roku absolwent Politechniki Tomasz Wiktorowski najpierw dostał nagrodę dla Trenera Roku w Polsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” (to za osiągnięcia w 2022 roku), a potem doprowadził Igę Świątek do kolejnych tenisowych sukcesów. Przypieczętował to tytułem najlepszego trenera, przyznanym przez WTA – największą organizację kobiecego tenisa. 

Z kolei inny nasz absolwent – Grzegorz Piątek – święcił triumfy literackie. Za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” otrzymał m.in. Paszport Polityki i nagrodę NIKE Czytelników. 

Cieszmy się, że osoby, które kończyły studia na PW, współpracują z Uczelnią – choćby w ramach Programu Mentoringowego, którego piąta edycja dobiegła końca w 2023 roku. 

Nie jesteśmy obojętni

W ostatnich miesiącach nasi studenci i doktoranci wielokrotnie udowadniali, co to dzisiaj znaczy być inżynierem – a znaczy to być blisko ludzi i ich potrzeb. Świadczą o tym m.in. takie projekty jak aplikacja ułatwiająca poruszanie się po Warszawskim Metrze osobom z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchu, urządzenie wykrywające sygnały śmierci łóżeczkowej, okulary dla kręgosłupa, system do pomocy tonącym czy rozwiązanie umożliwiające skrócenie okresu rehabilitacji po złamaniu kończyny

Naukowcy z PW myślą innowacyjnie. Jedni pracują nad tym, jak z dwutlenku węgla i wodoru otrzymywać syntetyczne paliwo. Drudzy – jak usuwać toksyczny pierwiastek. A jeszcze inni – jak wykorzystać sztuczną inteligencję w psychoterapii

W 2023 roku pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni na otaczającą nas rzeczywistość – na takie problemy społeczne jak hałas (stąd projekt :W CENTRUM i instalacja HA-LAS) czy takie dramaty jak wojna w Ukrainie (to dlatego powstał Pawilon Wolności i odbyły się kolejne aukcje Architekci – Ukrainie). 

To nie wszystko. Zagraliśmy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i dołączyliśmy do Szlachetnej Paczki. Przeprowadziliśmy drugą edycję akcji „Psy na PW”, w ramach której szukamy domów dla potrzebujących psiaków. W tym roku dołączyliśmy do tego spotkanie edukacyjne o adopcji oraz zbiórkę rzeczy dla schroniska. Po raz kolejny zorganizowaliśmy uczelniany Kiermasz Świąteczny, podczas którego prowadziliśmy kwestę na Stypendium pod choinkę dla naszych utalentowanych studentów i doktorantów. 

Bo zmiany są dobre

Cały czas się rozwijamy. Rok 2023 to czas zmian w rekrutacji (szersze wprowadzenie systemu IRK) i kontakcie z nowymi studentami (dzięki Starterowi PW), zmian w komunikacji z pracownikami (za sprawą Intranetu), identyfikacji wizualnej Uczelni, a także – ostatnio – na stronie www. To wszystko dzieje się dzięki ciężkiej pracy wielu osób, nie zawsze widocznej na pierwszy rzut oka. A Politechnika to ludzie – i to ludzie – jak podkreślamy – #zawszeciekawi. I zawsze gotowi, by podejmować wyzwania. 

Dziękujemy, że byliście z nami w 2023 roku. Sobie i Wam życzymy, by ten kolejny przyniósł nową energię i dużo radości. 

Podobne tematy: