Przejdź do treści

Opublikowano: 26.11.2020 10:07

Podsumowanie pierwszej debaty serwisu Medexpress i Politechniki Warszawskiej

Jak pandemia zmienia podejście do ochrony zdrowia? Jak wpływa na usługi telemedyczne i ich rozwój? Jakie rozwiązania z obszaru e-zdrowia są wartością dla pacjentów? O tym dyskutowali uczestnicy pierwszej z cyklu trzech debat zorganizowanych przez serwis Medexpress i Politechnikę Warszawską.

Podczas wirtualnego spotkania, które odbyło się 24 listopada 2020 roku, naszą Uczelnię reprezentowali prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Brzózka, Kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej na Wydziale Chemicznym i Przewodniczący Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna.

Inspiracją do rozmowy stały się wyniki badania „Barometr Bayer 2020”, zrealizowane przez pracownię badań Kantar. Blisko 60 proc. uczestników deklarowało, że w czasie pierwszej fali korzystało z rozwiązań telemedycznych. Znaczny odsetek badanych ocenił je pozytywnie, ale respondenci wskazywali także niedogodności i wady obecnych rozwiązań.

W debacie, poza naukowcami z Politechniki Warszawskiej, wzięli udział Markus Baltzer, Prezes firmy Bayer w Europie Środkowo-Wschodniej, prof. Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej i prof. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. w trakcie spotkania do rozmowy dołączył Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Nowoczesne kształcenie

– Rozwiązania z obszaru e-zdrowia rozumiem szerzej niż klasycznie rozumianą telemedycynę czy poradnictwo medyczne przez telefon – mówił prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju. – To przede wszystkim nowoczesne rozwiązania z zakresu informatyki i elektroniki medycznej.

Prof. Woźniak zwracał uwagę, że zaawansowane systemy wymagają ogromnej transmisji danych, a to sprawia, że ograniczeniem staje się dostęp do odpowiedniego Internetu. Dodawał, że Politechnika Warszawska kształci studentów na nowoczesnych kierunkach, także takich związanych ze zdrowiem.

– Mamy nowy kierunek – inżynieria internetu rzeczy i od lat kierunek inżyniera biomedyczna, który jest prowadzony jednocześnie na dwóch wydziałach: Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz na moim macierzystym Wydziale Mechatroniki – zwracał uwagę nasz Prorektor ds. Rozwoju. – Mamy też inne kierunki informatyczne, więc nasi studenci zdobywają specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, realizacji systemów, również z obszaru e-zdrowia, i systemy takie potrafią projektować.

Wspólne badania inżynierów i lekarzy

Prof. Woźniak mówił także o badaniach naukowych, pracach dyplomowych i projektach, realizowanych na naszej Uczelni we współpracy ze środowiskiem medycznym.

– Mamy osiągnięcia naukowe związane z rozwojem techniki, ale też nowoczesnej sensoryki – wskazywał Prorektor. – W ubiegłym roku na Wydziale Mechatroniki PW odbyła się obrona doktoratu, który dotyczył kompozytowych elektrod czujnikowych przeznaczonych do integracji z materiałami tekstylnymi. Chodzi tu o ubrania, opatrunki. I opracowano technologie wytwarzania inteligentnych opatrunków, które pozwalają na monitorowanie ran przewlekłych również za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Ale zastosowanie tej technologii może być oczywiście większe tj. monitorowanie markerów chorobowych, metabolizmu czy otoczenia użytkownika. To jeden z przykładów.

Prawdziwa telemedycyna

Jak pandemia wpłynęła na rozwój narzędzi z zakresu e-zdrowia? Prof. Zbigniew Brzózka zwracał uwagę, że dzięki temu będziemy stosować prawdziwą telemedycynę, a nie telemedycynę ludową – opartą na wyszukiwaniu informacji w Internecie.

– Na końcu musi pozostać lekarz, niezależnie od tego, jakie zastosujemy metody i urządzenia – podkreślał naukowiec z PW. – Ostatecznej porady powinien udzielić właśnie on, a nie źródło informacji obecne gdzieś w sieci. Jako inżynier chciałbym podkreślić, że z punktu widzenia technologicznego, możliwości, jakie dają obecnie rozwiązania, to bardzo miniaturowe i przyjazne dla pacjenta urządzenia. Jedno jest ważne, pacjent w sposób intuicyjny musi chcieć stosować te urządzenia. Dlatego też obserwujemy rozwój różnego rodzaju urządzeń opasek, które są poręczne, nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

Marzenia naukowców i potrzeby społeczeństwa

W jakich kierunkach będzie się rozwijać nauka związana z e-zdrowiem?

– Wyznacznikiem dla naukowców, którzy prędzej czy później staną się pacjentami, są marzenia – mówił prof. Brzózka. – I z tego punktu widzenia, gdybym miał sugerować, w jakich dziedzinach będzie największy postęp, to oprócz oczywiście chorób onkologicznych czy kardiologicznych, byłaby to cukrzyca, która jest chorobą cywilizacyjną, ale również alergie.

Naukowiec z Wydziału Chemicznego PW i Przewodniczący Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna opowiedział o już realizowanym projekcie – współpracy z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN nad opracowaniem urządzeń, które można by wszczepiać jako tzw. sztuczne wyspy produkujące insulinę.

Od pomysłu do wdrożenia

W czasie debaty prof. Woźniak mówił o możliwościach wdrażania opracowanych innowacji, w tym o partnerstwie publiczno-prywatnym.   

– Jeśli chodzi o finansowanie projektów, to myślę, że partnerstwo jest bardzo poważne – komentował. – Na Politechnice Warszawskiej realizujemy wiele dużych projektów, które tworzone są w konsorcjach, również z firmami medycznymi, środowiskiem medycznym z uczelni medycznych. Część tych osiągnięć naukowych, technologicznych jest od razu w ramach umów projektowych przekazywana do partnerów zewnętrznych.

Prorektor przypomniał również o Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, które zajmuje się licencjonowaniem i sprzedażą technologii powstałych w partnerstwach.

– Niektórzy naukowcy próbują własnych sił, zakładając spółki technologiczne typu spin-off – dodawał. – Niektóre z nich potem są sprzedawane i trafiają do większych podmiotów. I w ten sposób nasze rozwiązania powstające przy współpracy uczelni trafiają na rynek.

Zapis całej debaty na stronie www.medexpress.pl

Podobne tematy: