Przejdź do treści

Opublikowano: 15.06.2024 20:11

#NieDoWiary, co to był za Piknik Naukowy

Politechniczne projekty przyciągały uwagę dzieci, młodzieży i dorosłych

Jeśli uważasz, że ludzie nie interesują się nauką, a dzieci nie chcą być inżynierami, to niezawodny znak, że nie było Cię 15 czerwca na PGE Narodowym na 27. Pikniku Naukowym. My byliśmy, prezentowaliśmy projekty i eksperymenty, wyjaśnialiśmy, opowiadaliśmy i inspirowaliśmy. 

Główne politechniczne stanowisko znajdowało się w Strefie Przyszłości. Trudno zresztą było o niej nie myśleć, widząc, co pokazują nasi studenci. Zwiedzający mogli zobaczyć bezzałogowe samoloty, które zdobywają medale na międzynarodowych zawodach, łaziki marsjańskie, motocykl elektryczny oraz roboty. Studenci tłumaczyli, jak satelita PW-Sat3 może rozwiązać problem kosmicznych śmieci, jak można uprawiać rośliny bez ziemi, jak zbudować teleskop, jak działają stenty sercowo-naczyniowe. Zapraszali do świata elektroniki, zjawisk świetlnych, modelowania, druku, recyklingu papieru.

Swoją wiedzą dzielili się tu studenci z 12 kół naukowych: SAE AeroDesign, Koła Naukowego Robotyków, Studenckiego Koła Astronautycznego, Smart City, Bekker Team, Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów, CMYK, Koła Naukowego Fizyków, Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Fotonicznej, Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej WAKANS, Koła Naukowego Biomaterials, Studenckiego Koła Naukowego Manager.

W Strefie Kultowych Eksperymentów pokazy i warsztaty prowadzili studenci z Chemicznego Koła Naukowego Flogiston i Koła Naukowego Biotechnologów Herbion. Można tam było poznać historię początku świata według chemików, dowiedzieć się, dlaczego ciasto rośnie, pooglądać przez mikroskop bakterie i grzyby czy wziąć udział w laboratoryjnych zabawach. 

Świat lotnictwa i kosmosu w Strefie Rodzinnej przybliżali specjaliści z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Uczestnicy m.in. budowali modele szybowca i własne rakiety oraz oglądali przygotowane pokazy. 

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stanowiska na Pikniku Naukowym. Świetnie było spotkać tyle osób zainteresowanych tym, jakie projekty powstają na Politechnice Warszawskiej. Mamy nadzieję, że spotkamy się na studiach i/lub doktoracie na naszej Uczelni. 

Na zdjęciu grupa ludzi przy komputerze
Odkrywanie tajników modelowania
Na zdjęciu grupa ludzi przy stanowisku ze stentami sercowo-naczyniowymi
Inżynieria i medycyna mają wiele wspólnego
Na zdjęciu grupa ludzi przy stanowisku z robotami
Roboty zawsze gwarantują zainteresowanie
Na zdjęciu grupa ludzi przy stanowisku z eksperymentami chemicznymi
Przyszli chemicy?
Na zdjęciu grupa ludzi tworzących własne modele szybowca
Kto nie chciałby zrobić modelu szybowca?