Przejdź do treści

Opublikowano: 05.09.2024 13:21

Konferencja o przyszłości polskiego przemysłu obronnego

Konferencja odbyła się 3 września - pierwszego dnia targów MSPO

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Politechnika Warszawska wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowały duże wydarzenie poświęcone kierunkom rozwoju polskiego sektora bezpieczeństwa i obronności. 

Spotkanie otworzyły dwa wystąpienia wprowadzające – Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marii Mrówczyńskiej oraz Dyrektora Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej gen. bryg. Marcina Górki. Wybrzmiały w nich zarówno konieczność budowania odporności państwa wobec rosnących zagrożeń geopolitycznych, jak również gotowość rządzących do ścisłej współpracy na tym polu z jednostkami badawczymi i przemysłem. Podkreślono rekordowe wydatki na obronność zaprojektowane w budżecie na rok 2025, w wysokości 4,7 proc. PKB. 

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o finansowaniu projektów B+R na potrzeby wojska oraz lekcjach, jakie w ostatnich latach przyniosły strategie realizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju. Swoje wnioski na tym polu – w bardzo wyrazistej dyskusji – prezentowali dyrektor Departamentu Innowacji MON gen. bryg. Marcin Górka, Dyrektor NCBR prof. Jerzy Małachowski oraz Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, pani Eliza Kruczkowska. Dyrektor NCBR deklarował, że instytucja ta musi wrócić do nauki, a nie dofinansowywać linie pilotażowe przedsiębiorstw.

W rozmowie rektorów polskich uczelni technicznych prof. Arkadiusz Mężyk z Politechniki Śląskiej pokazywał przykłady technologii, które dość długo czekały na to, żeby udowodnić swoją wartość bojową. Należą do nich m.in. moduły armatohaubicy Krab czy transporterów Kleszcz. O innych rozwiązaniach powstających na polskich uczelniach rozmawiali ponadto Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik, Prorektor Wojskowej Akademii Technicznej prof. Janusz Bogusz oraz pomysłodawca spotkania – Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Rozwoju prof. Adam Woźniak. 

– Niemal wszyscy nasi prelegenci i goście podkreślają, że relacje między firmami zbrojeniowymi, administracją centralną, agencjami wykonawczymi i inżynierami zajmującymi się rozwojem technologii powinny się zacieśniać – mówi Prorektor ds. Rozwoju PW prof. Adam Woźniak. – Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Dlatego bardzo się cieszę, że Politechnika Warszawska wspólnie z panią minister Marią Mrówczyńską stworzyła taką przestrzeń, w której to zaufanie mogło się budować. 

Na zdjęciu rektorzy uczelni technicznych podczas dyskusji w ramach konferencji
Dyskusja rektorów uczelni technicznych
Na zdjęciu uczestnicy dyskusji w ramach konferencji
Przedstawiciele MON, NCBR i PFR rozmawiali m.in. o finansach i strategii

Podobne tematy: