Przejdź do treści

Opublikowano: 24.10.2024 08:12

Jesienna edycja programu PW dla szkół – spotkanie nr 2

Do zobaczenia na Politechnice Warszawskiej!

Trzecia odsłona naszego projektu dla liceów i techników #zawszeciekawi cieszyła się takim zainteresowaniem, że postanowiliśmy zrobić dogrywkę i 29 października organizujemy kolejne spotkanie. Zapraszamy do zapisywania się i poznawania Politechniki Warszawskiej!

Wydarzenie podzieliliśmy na dwie główne części. W pierwszej opowiemy o naszej Uczelni, możliwościach, jakie oferuje, rekrutacji na studia. Doradzimy, jak podejmować decyzje, żeby być szczęśliwym i zaprezentujemy miejsce, w którym pomysły zamieniają się w wynalazki. Ta część jest otwarta – nie obowiązują tu żadne zapisy.

Część druga to zwiedzanie Wydziałów i poznawanie tego, czym zajmują się studiujący i pracujący tam ludzie. Będą wykłady, warsztaty, pokazy. Tu obowiązują zapisy i limit miejsc. Zgłoszenia przyjmujemy tylko od nauczycieli (opiekunów grup szkolnych). Zapisy są prowadzone przez formularz online

Regulamin programu PW dla szkół średnich.pdf

Politechnika Warszawska w pigułce

Gmach Główny PW, pl. Politechniki 1, Mała Aula

Wstęp wolny 

godz. 10.00– 11.15

Prezentacja „Poznajcie Politechnikę Warszawską!”

godz. 10.00– 10.30

Czym się zajmują i gdzie pracują inżynierowie? Co można studiować na PW i jak się na te studia dostać? Jak nie przygotowywać się do matury? Zapraszamy na odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

PW MakerSpace – warsztat, w którym pomysły zamienisz na prototypy

godz. 10.30–10.45

Politechnika Warszawska ma dla studentów specjalne miejsce, w którym każdy może stworzyć pierwsze prototypy własnych pomysłów. Jest nim PW MakerSpace przy ul. Rektorskiej 4, gdzie można korzystać z wielu stanowisk i narzędzi do majsterkowania oraz przestrzeni do spotkań zespołów projektowych. O naszym „warsztacie” i prowadzonych w nim eksperymentach opowiedzą opiekunowie tego miejsca.

Studia czy praca? Jak dobrze wybrać, aby być szczęśliwym? 

godz. 10.45–11.15

„Nasze szczęście zależy od nas samych” – tak powiedział Arystoteles. Podbijamy to stwierdzenie! Wiele zależy od nas samych, możemy kreować swoją edukacyjną i zawodową przyszłość. Zapraszamy na spotkanie z doradczyniami karier z Biura Karier Politechniki Warszawskiej, podczas którego poznasz:

  • 6 najważniejszych składowych związanych z planowaniem swojej przyszłości zawodowej, 
  • praktyczne narzędzia umożliwiające ocenę trafności decyzji,
  • listę kompetencji przyszłości.

Podróż po Wydziałach

Rozwiń zakładki, żeby przeczytać opisy, sprawdzić godziny i limity miejsc. 

Wydział Chemiczny

godz. 11.45–13.45

Przedstawienie Wydziału, prezentacje „Świat nauki z kołami naukowymi”, pokaz chemiczny i zwiedzanie laboratoriów

limit miejsc: został wyczerpany

zapisy: formularz

Program:

  • 11.45–12.00: Prezentacja Wydziału Chemicznego 
  • 12.00–12.30: Prezentacje „Świat nauki z kołami naukowymi”
    • Koło Naukowe Biotechnologów Herbion zaprasza na opowieści Miniaturowe laboratoria: Przyszłość medycyny na chipie oraz Recykling paneli fotowoltaicznych przy wykorzystaniu mikroorganizmów
    • Koło Naukowe Organza odpowie na pytania: Co jeszcze może zaoferować ci twoja bluzka: o inteligentnych ubraniach słów kilka, Czy mogę wydrukować własny lunch?
    • Koło Naukowe Inżynierii Surowców Mineralnych Kyrion zaprezentuje: Elektrochemia w akcji – droga do produkcji zielonego amoniaku
    • Chemiczne Koło Naukowe Flogiston przybliży takie tematy jak: Przyszłość syntezy i recyklingu polimerów – projekt Flomer, Konferencja naukowa – organizacja eventów o charakterze międzynarodowym, Jak znaleźć pracę po studiach i nie zwariować, czyli Spotkaj Swojego Pracodawcę, Promocja nauki poprzez pokazy chemiczne
  • 12.30–13.00: Pokaz chemiczny
  • 13.00–13.45: Zwiedzanie laboratoriów Wydziału: Katedra Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków, Zespół Kontrolowanej Syntezy, Przetwórstwa Materiałów Funkcjonalnych i Biopolimerów Syntetycznych, Zakład Materiałów Wysokoenergetycznych 
Wydział Elektryczny – blok I

godz. 11.45–14.30

Wykład z pokazami „Zhackuj swoją przyszłość w elektromobilnym świecie” oraz wykład „Czy komputery potrafią myśleć?” 

limit miejsc: został wyczerpany

zapisy: formularz

Program:

  • godz. 11.45–13.15: Wykład z pokazami „Zhackuj swoją przyszłość w elektromobilnym świecie”
    To będzie wykład z pokazami dla uczniów z klasy III i IV LO o profilu ścisłym, mający inspirować do tworzenia hobbystycznych domowych laboratoriów już na etapie nauki w szkole średniej oraz eksperymentowania w nich z systemami wbudowanymi (programowaniem mikrokontrolerów), elektroniką, energoelektroniką oraz napędami elektrycznymi, na przykładzie m.in. magistral komunikacyjnych wykorzystywanych w branży samochodowej oraz dronowej.
  • godz. 13.15–13.45: przerwa
  • godz. 13.45–14.30: Wykład „Czy komputery potrafią myśleć?” 
    W trakcie wykładu przyjrzymy się ewolucji sztucznej inteligencji, analizując, w jakim stopniu systemy AI są w stanie symulować ludzki proces myślenia. Zastanowimy się, czy algorytmy i maszyny potrafią „myśleć” w sposób zbliżony do ludzi, a także jakie wyzwania i ograniczenia napotyka dzisiejsza technologia. Przyjrzymy się różnym podejściom do definicji inteligencji i omówimy konsekwencje dalszego rozwoju AI.
Wydział Elektryczny – blok II

godz. 11.45–13.30

Wykład z pokazami „Jak rozmawiają maszyny?” oraz pokazy w Hali Wysokich Napięć

limit miejsc: został wyczerpany

zapisy: formularz

Program:

  • godz. 11.45–12.45: Wykład z pokazami „Jak rozmawiają maszyny?”
    Wykład z pokazem dla uczniów z klasy III i IV LO, mający zainteresować uczniów wymianą informacji pomiędzy urządzeniami. Podczas pokazu będzie można poznać technologie telekomunikacyjne, z których korzysta się na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Wszystko na przykładzie lokalnych standardów wymiany informacji, jak np. standardy szeregowe USB, RS232 czy RS485.
  • godz. 13.00–13.30: Pokazy w Hali Wysokich Napięć
    To największe laboratorium Wydziału Elektrycznego, na co dzień niedostępne dla osób z zewnątrz. Znajdują się tu źródła o napięciu powyżej 2 milionów woltów. Podczas pokazów będzie można prąd nie tylko zmierzyć, ale go usłyszeć, zobaczyć czy nawet powąchać, a także zobaczyć wyładowania ślizgowe na powierzchni szkła, wędrujący łuk, czyli tzw. drabinę Jakuba czy wyładowania piorunowe.
Wydział Inżynierii Materiałowej

godz. 11.45–13.00

Wykład „Mikrożycie a makrokoszty, czyli korozja mikrobiologiczna w akcji”

limit miejsc: 69 osób

zapisy: formularz

Korozja jest obecna w naszym życiu. Jej ślady widzimy codziennie na ulicy, jest też w naszych domach. Duża część z tych zniszczeń spowodowana jest obecnością mikroorganizmów na powierzchni różnych materiałów. Okazuje się, że mikroby nie tylko powodują choroby u ludzi, zwierząt czy roślin, ale również są czynnikiem degradującym materiały i całe konstrukcje. W trakcie lekcji uczniowie dowiedzą się, czym jest korozja i korozja mikrobiologiczna. Zdobędą wiedzę, jakie mikroorganizmy atakują metale czy tworzywa sztuczne. Poznają koszty, które ponosi społeczeństwo wskutek ataku mikroorganizmów na materiały oraz dowiedzą się, kiedy korozja mikrobiologiczna może pomóc człowiekowi i środowisku.

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych

godz. 12.15–13.30

Wykład „Wprowadzenie do sztucznej inteligencji”

limit miejsc: został wyczerpany

zapisy: formularz

Sieci neuronowe są fundamentem wielu zaawansowanych rozwiązań sztucznej inteligencji. Dzięki nim możemy generować realistyczne obrazki i korzystać z ChatGPT. Podczas spotkania uczniowie zostaną zabrani w podróż przez podstawy sieci neuronowych, dowiedzą, czym są i jak działają. Poznają także podstawowe pojęcia, takie jak sieci w pełni połączone i sieci konwolucyjne.

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa

godz. 11.45–14.15

Wykład popularnonaukowy „Czy prąd z elektrowni słonecznych i turbin wiatrowych jest rzeczywiście za darmo?”, zwiedzanie laboratoriów i spotkanie ze studentami

limit miejsc: 30 osób

zapisy: formularz

Program:

  • godz. 11.45–12.30: Wykład popularnonaukowy „Czy prąd z elektrowni słonecznych i turbin wiatrowych jest rzeczywiście za darmo?”
    Energia elektryczna jest obecna na każdym kroku naszego życia. Jednak zapewnienie, abyśmy zawsze mieli prąd „w gniazdku”, do tego jeszcze możliwie tanio, to już zupełnie inna bajka. Podczas spotkania dowiecie się, jak działają elektrownie słoneczne i turbiny wiatrowe, jakie konsekwencje niesie za sobą rosnący udział źródeł odnawialnych i jak możemy sobie z nimi poradzić oraz czy prąd można spakować do plecaka.
  • godz. 12.30–14.15: Wycieczka trasą ścieżki dydaktycznej, zwiedzanie laboratoriów Wydziału i spotkanie z Przedstawicielami Samorządu Studentów: Wydziałowej Rady Samorządu MEiL
    • Ścieżka dydaktyczna „Cieplna Mini Siłownia Dydaktyczna” umożliwia zwiedzającym poznanie urządzeń wyselekcjonowanych jako zabytki ruchome oraz zespołu oryginalnych elementów cieplnej mini siłowni dydaktycznej, która jest częścią powstałego w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku Laboratorium Techniki Cieplnej.
    • Laboratorium Maszyn Elektrycznych i Elektrotechniki – tu studenci uczą się zagadnień związanych z energią elektryczną – od produkcji do użytkowania końcowego.
    • Laboratorium Mikroprocesorów i Elektroniki – studenci uczą się np. jak dzięki elektronice wytworzyć dźwięk i programowania platform jezdnych do omijania przeszkód.
    • Laboratorium Chłodnictwa – studenci uczą się, jak się buduje takie urządzenia jak: klimatyzatory, pompy ciepła, chłodziarki oraz badają pracę systemów wentylacji, klimatyzacji i instalacji słonecznych.
Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych

godz. 11.15–14.15

Warsztaty z druku 3D z Kołem Naukowym BekkerTeam

limit miejsc: 15 osób

zapisy: formularz

Osoby biorące udział w warsztatach zapoznają się z klasycznymi materiałami stosowanymi w technologii addytywnej oraz z najnowszymi materiałami stosowanymi do wydruku 3D takimi jak filamenty: przewodzące prąd, rozpuszczalne w wodzie, zawierające sproszkowane metale oraz zbrojone włóknami węglowymi przesączone żywicami. Prowadzący warsztaty opowiedzą o technice drukowania na klasycznych drukarkach 3D, jak również o możliwościach drukarek wielogłowicowych. Przekażą również informacje o najczęściej popełnianych błędach i prostych sposobach zwiększających wytrzymałość wydruków w warunkach domowych. 

Uwaga: grupa wraz z opiekunem z PW pojedzie na Wydział komunikacją miejską.