Opublikowano: 20.12.2022 16:29
Informatyczne pomysły z PW z nagrodami
Gdzie można wykorzystać informatykę? Wszędzie! Udowodnili to autorzy prac dyplomowych, które powstały na naszej Uczelni i zostały nagrodzone w ogólnopolskim Konkursie Młodych Mistrzów.
Bartosz Puszkarski w swojej pracy magisterskiej pokazał, jak wykorzystać narzędzia informatyczne w medycynie. Postanowił zbadać problem klasyfikacji chorób układu krążenia za pomocą rekurencyjnych sieci neuronowych. W szczególny sposób zajął się tym, jak zmniejszająca się liczba odprowadzeń EKG w sygnale wejściowym wpływa na jakość klasyfikacji. Bartosz Puszkarski przeanalizował możliwości nowej architektury Neural Basis Expansion Analysis for Interpretable Time Series (N-BEATS) i porównał je z dobrze ugruntowanymi, najnowocześniejszymi architekturami rekurencyjnych sieci neuronowych, obecnie używanymi do tego typu zadań. Wnioski? N-BEATS okazał się najgorszy z wybranego zbioru, ale niektóre wyniki są obiecujące, zaś sama architektura – prosta i szybka w porównaniu z innymi poddanymi analizie.
Praca „Klasyfikacja schorzeń serca z wykorzystaniem rekurencyjnych sieci neuronowych na podstawie sygnału EKG” powstała na Wydziale Elektrycznym PW, a jej promotorem był dr inż. Krzysztof Hryniów.
W Konkursie Młodych Mistrzów Bartosz Puszkarski zdobył za nią dwie nagrody: Nagrodę Główną Rady Programowej Forum Teleinformatyki oraz Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego (za najlepszą merytorycznie pracę) i Nagrodę Specjalną Atende Industries (w kategorii Najlepsza praca z zakresu internetu rzeczy i sztucznej inteligencji).
Również dwa razy doceniono pracę inżynierską Przemysława Hołdy i Kajetana Rachwała z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Stworzyli oni system do analizy przepływu informacji w sieciach społecznościowych, wykorzystujący architekturę wieloagentową. Skalowalność systemu pozwala na przeprowadzanie symulacji z dużymi sieciami agentów. Użytkownikom bez specjalistycznej wiedzy technicznej umożliwia definiowanie, analizę i testowanie hipotez z wykorzystaniem intuicyjnego interfejsu oraz stworzonego w tym celu języka specyficznego dla danej domeny.
Promotorką pracy „System symulacji społecznych oparty na środowisku wieloagentowym” była dr hab. Maria Ganzha, prof. uczelni.
Przemysław Hołda i Kajetan Rachwał zostali docenieni Nagrodą Specjalną Ministra właściwego ds. Informatyzacji (ich pracę uznano za najlepszą spośród tych z zakresu informatyzacji administracji publicznej) i Nagrodą Specjalną Prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego (w kategorii Poza horyzont…).
Konkurs Młodych Mistrzów jest skierowany do studentów, ma promować ich własne koncepcje informatyczne, programy lub praktyczne zastosowania w przemyśle informatycznym. Konkurs jest organizowany w ramach Forum Teleinformatyki.
Podobne tematy: