Opublikowano: 26.10.2021 14:16

Dyrektor Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych z wizytą na PW

Z Grigorym V. Trubnikovem spotkali się przedstawiciele warszawskich instytucji naukowych zaangażowanych we współpracę z ZIBJ

Projekt kompleksu akceleratorów i detektorów NICA oraz działania konsorcjum NICA-PL były głównymi tematami spotkania z Grigorym V. Trubnikovem – Dyrektorem Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej, który odwiedził Politechnikę Warszawską.

W czasie spotkania prof. Adam Kisiel, pełnomocnik Rektora PW ds. współpracy z ZIBJ przedstawił status realizacji projektu kompleksu akceleratorów i detektorów NICA w ZIBJ oraz działania konsorcjum NICA-PL, skupiającego siedem polskich instytucji naukowych realizujących badania w tym kompleksie. Podkreślono wkład Polski jako kraju członkowskiego ZIBJ w realizację projektów Instytutu, w tym NICA. Nakreślono także plan znaczącego rozwoju tych działań, w tym programu międzynarodowych staży dla studentów PW i innych polskich uczelni w ZIBJ.

W spotkaniu wzięli udział prof. Adam Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju, prof. Wojciech Wróbel, Dziekan Wydziału Fizyki i prof. Gerard Cybulski, Dziekan Wydziału Mechatroniki, a także przedstawicielami innych warszawskich instytucji naukowych zaangażowanych we współpracę z ZIBJ: dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek wraz z delegacją, dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej prof. Andrzej Chmielewski, Prorektor ds. Rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego prof. Zygmunt Lalak wraz z delegacją oraz zastępca dyrektora Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW dr Paweł Napiorkowski.