Opublikowano: 01.03.2024 16:27

Delegacja PW na ENHANCE+ Kick-Off na Politechnice w Berlinie

Spotkanie ENHANCE+ Steering Committee z udziałem prof. Jana Słyka i Grzegorza Robaka, fot. Naveed Syed

Ponad 130 przedstawicieli dziesięciu uczelni partnerskich ENHANCE+ spotkało się w Berlinie 22 i 23 lutego 2024 roku, aby oficjalnie zainaugurować nową fazę projektu. Jest on kontynuacją działań zrealizowanych przez Politechnikę Warszawską i uczelnie partnerskie w projekcie ENHANCE w latach 2020-2023. Czas realizacji ENHANCE+ obejmuje lata 2023-2027.

W wydarzeniu wzięła udział 15-osobowa delegacja z PW. Reprezentanci naszej Uczelni przedstawili prezentacje na posiedzeniu ENHANCE+ Steering Committee oraz aktywnie uczestniczyli w spotkaniach wszystkich 10 pakietów zadań (work packages). Były one poświęcone kluczowym dla konsorcjum zagadnieniom takim jak: europejskie ścieżki kształcenia (European Educational Pathways), nowe formy kształcenia (New Formats and Frameworks), kształcenie w kontekście potrzeb nowych pokoleń (Future Learning), kompetencje przyszłości (Future Skills) czy Task Force Ukraine. Nasza delegacja brała udział w spotkaniach 3 klastrów: Innovative Organisation, Future Knowledge i One Campus. Klastry składają się z kilku pakietów zadań powiązanych tematycznie. Specjalne spotkania zorganizowano dla Core Officers, Communication Officers i Work Package Leads.

Każda uczelnia partnerska koordynuje jeden pakiet prac. Politechnika Warszawska jest koordynatorem pakietu WP8 „New Formats and Frameworks”, którym kieruje prof. Andrzej Kraśniewski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, zarządza Task Force Ukraine, którego liderką jest dr Katarzyna Zambrzycka-Papuda z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych oraz realizuje wiele istotnych zadań w poszczególnych pakietach.

– Spotkanie w Berlinie otwiera nową, pełniejszą perspektywę uczestnictwa Politechniki Warszawskiej w projekcie Uniwersytetów Europejskich – mówi prof. Jan Słyk – Prorektor ds. Studiów i członek ENHANCE+ Steering Committee. – Po zbudowaniu struktury organizacyjnej i mechanizmów współpracy przyszedł czas na wypełnienie treścią hasła One Campus. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi 10 europejskich uczelni konsorcjum ENHANCE stanie się wkrótce realną płaszczyzną współpracy studentów, nauczycieli i całej społeczności naszych uniwersytetów.

Jednym z najważniejszych wydarzeń spotkania inauguracyjnego były ENHANCE Conversations. Są to cykliczne spotkania przedsiębiorców, polityków i naukowców, którzy szukają innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań naszej cywilizacji. Tegoroczne spotkanie było skoncentrowane na kompetencjach przyszłości. W rozmowie wzięli udział: prof. Ena Voûte – Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej na Politechnice w Delft, prof. Jose Monserrat del Rio – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia i Komunikacji na Politechnice w Walencji oraz Katrin Redmann – Dyrektor Operacyjny SAP Labs Paris. Nagranie jest dostępne na kanale ENHANCE na YouTubie.

Delegację PW na spotkaniu w Berlinie tworzyli: prof. Jan Słyk – Prorektor ds. Studiów i członek ENHANCE+ Steering Committee, prof. dr hab. inż. Andrzej Kraśniewski – lider pakietu zadań „New Formats and Frameworks” w konsorcjum ENHANCE+, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, mgr Grzegorz Robak – Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej, ENHANCE+ Core Officer na Politechnice Warszawskiej, dr inż. Daniel Paczesny – Dyrektor Ośrodka Kształcenia na Odległość, mgr Grzegorz Ganczewski – Koordynator projektu ENHANCE+ w Centrum Projektów Rozwojowych, Mateusz Kaska – Współprzewodniczący Forum Studenckiego ENHANCE+, mgr Katarzyna Krawczyk z Centrum Projektów Rozwojowych, dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. uczelni z Wydziału Geodezji i Kartografii, dr inż. Piotr Pałka z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, dr hab. Agnieszka Skala z Wydziału Zarządzania, mgr Anna Smulska z Centrum Współpracy Międzynarodowej, dr inż. Adam Styk z Wydziału Mechatroniki, mgr Piotr Szczepański z Centrum Współpracy Międzynarodowej, dr Katarzyna Zambrzycka-Papuda z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych, dr inż. Izabela Żółtowska z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.