Opublikowano: 05.10.2020 10:20

54. inauguracja roku akademickiego w Filii PW w Płocku

fot. Filia PW w Płocku

2 października 2020 r. już po raz 54. uroczyście zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki w Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku.

To była wyjątkowa inauguracja, co podkreśliła prof. Renata Walczak, Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku. Ze względu na pandemię znacząco ograniczono liczbę osób biorących udział w uroczystości. Była to też pierwsza inauguracja w nowej kadencji Władz PW.

Uroczystości można było oglądać online.

Podziękowania i plany

Na początku swojego przemówienia prof. Renata Walczak podziękowała swojemu poprzednikowi prof. Januszowi Zielińskiemu za duże zaangażowanie w rozwój Filii oraz za przygotowanie jej do pełnienia obecnych funkcji.

Podkreśliła, że w 2020 roku Politechnika Warszawska weszła do elitarnego grona uczelni badawczych, co jest dla nas wielkim wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem. Mówiła, że Filia w Płocku, stanowiąc integralną część Politechniki Warszawskiej, wspólnie z wydziałami z Warszawy oraz z partnerami zagranicznymi będzie realizowała wiele projektów badawczych, m.in. w ramach programów Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, Horyzont 2020, grantów ministerialnych oraz Funduszy dla Mazowsza.

Pani Prorektor wspomniała o ukończeniu budowy nowego Centralnego Laboratorium Mechaniki i Budownictwa, które powstało w ramach projektu Mazowieckiej Jednostki Programów Unijnych z funduszy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym miejscu podziękowała Partnerom, którzy się do tego przyczynili: Urzędowi Miasta Płocka, PKN ORLEN S.A., Budmat. Podziękowała również innym podmiotom wspierającym systematycznie aktywność badawczą Filii, ale i związaną z kształceniem.

Na koniec podkreśliła, że w planach PW Filii w Płocku są nowe projekty z partnerami. Osobom zainteresowanym zaproponowała realizację prac doktorskich we wszystkich dyscyplinach naukowych reprezentowanych w Politechnice Warszawskiej, a szczególną uwagę zwróciła na doktoraty wdrożeniowe.

Sukcesy i współpraca

Z kolei Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba mówił że inauguracje w Filii w Płocku są zupełnie niezwykłe, że czuje, jak ogromną estymą cieszy się nasza Filia nie tylko w mieście, ale w całym województwie mazowieckim.

W przemówieniu przypomniał ostatnie sukcesy PW: obecność w gronie laureatów konkursu „Inicjatywa doskonałości - Uczelnia Badawcza”, udział w konsorcjum ENHANCE, które zostało jednym z beneficjentów konkursu „Uniwersytety Europejskie”, a także trzecie miejsce w Rankingu Szkół Wyższych magazynu „Perspektywy”.

Rektor podziękował władzom samorządowym oraz firmom, które współpracują z Filią, a nowym studentom pogratulował bardzo dobrego wyboru, ponieważ będą się kształcić w przyjaznej atmosferze, na wysokim poziomie.

W trakcie uroczystości Zbigniew Leszczyński – członek zarządu PKN ORLEN S.A. wręczył prof. Januszowi Zielińskiego stypendium naukowe.

Za pośrednictwem mediów Dziekani warszawskich wydziałów złożyli życzenia i gratulacje dla społeczności akademickiej.

Gośćmi uroczystości byli parlamentarzyści, prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji, szkół i firm z którymi Filia od lat współpracuje. Składali oni na ręce Prorektor ds. Filii gratulacje dotyczące osiągnięć i życzenia dla społeczności akademickiej dalszych sukcesów, podkreślając przy tym znaczenie Filii dla miasta, regionu i kraju.

Głos zabrali: JE Biskup Mirosław Milewski, Senator RP Marek Martynowski, Starosta Powiatu Płockiego Ziemskiego Mariusz Bieniek oraz wiceprezydent Miasta Płocka Jacek Terebus.

Nowi studenci i wykład

W kolejnej części uroczystości poprowadzonej przez Prodziekana ds. studiów doc. dr inż. Marzenę Majzner immatrykulowani studenci złożyli ślubowanie, a następnie otrzymali dyplomy z rąk Rektora. O możliwościach nie tylko naukowego rozwoju w PW Filii w Płocku opowiedział przedstawiciel samorządu studentów i doktorantów w Filii Arkadiusz Majkowski.

Wykład inauguracyjny pt. „Polskie uczelnie i przedsiębiorstwa wobec współczesnych zagrożeń, wyzwań i szans” wygłosił Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Związku Banków Polskich, przewodniczący Rady Uczelni PW.

Pełna relacja z uroczystości jest dostępna na stronie Filii PW w Płocku

Nagranie z inauguracji