Przejdź do treści

Opublikowano: 02.03.2023 14:59

5. Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze za nami

Forum odbyło się w dniach 1-2 marca 2023 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW

O tym jak sprostać współczesnym wyzwaniom, ale i w jaki sposób wykorzystać szanse rozmawiali przedstawiciele nauki, biznesu i administracji publicznej podczas 5. Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego.

– Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze tworzą uczelnie, jednostki naukowo-badawcze i przedsiębiorcy. Wspólnie dysponujemy potencjałem, który pozwala nam budować teraźniejszość i decydować o przyszłości naszych środowisk – powiedziała prof. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej i Prezes Zarządu PFA-G. – Tematy Forum dotyczą najbardziej aktualnych kwestii, które determinują funkcjonowanie uczelni, przedsiębiorstw, instytucji okołobiznesowych, zarówno doraźnie, jaki i w perspektywie długofalowej – dodała.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Wiceprezes Zarządu PFA-G, Prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Rady Uczelni PW, podkreślił, że nie ma możliwości, by rozwiązać problemy współczesnego świata bez współdziałania nauki i biznesu z polityką oraz administracją.

– Reprezentuję uczelnię techniczną. Dla nas elementem misji, ale też ogromną potrzebą jest współpraca z gospodarką. Bez niej nie możemy myśleć o rozwoju – zaznaczył prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej. – Budujmy kontakty, budujmy współpracę. Jestem głęboko przekonany, że jest ona dla obu stron po prostu niezbędna, a mam też wrażenie, że jeszcze ciągle niedoceniana – dodał.

Pierwszego dnia Forum uczestnicy rozmawiali m.in. o tym, jak radzą sobie ze skutkami pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. Omawiali kwestię zmian klimatycznych i transformacji energetycznej. Zastanawiali się również czy globalne zagrożenia mogą stać się cywilizacyjnymi szansami.  

Drugi dzień to dyskusje na temat ekonomii współdzielenia i umiaru, a także ich wpływu na rozwój cywilizacyjny. Rozmowy zakończyła debata dotycząca relacji pomiędzy środowiskiem akademickim, jednostkami naukowo-badawczymi a biznesem – wzajemnych oczekiwań i kierunków dalszej współpracy.

– Naukowcowi, do pracy i realizowania projektów, najbardziej potrzebne są pieniądze i spokój. Spokój w sensie chociażby stabilności i tego nam bardzo brakuje niestety. Ciągle zmieniają się regulacje prawne. Nie wiemy, jak będziemy oceniani za kilka lat, w co powinniśmy wkładać nasz wysiłek. Poza tym biurokracja, która straszliwie odciąga nas od pracy naukowej – powiedział prof. Krzysztof Zaremba, Rektor PW. – W obszarze regulacji prawnych można i trzeba zrobić bardzo dużo – podsumował. 

Podobne tematy: