Opublikowano: 16.09.2020 18:06

Zawody na celność lądowania i seminarium o lotnictwie

To będzie prawdziwa uczta dla wszystkich pasjonatów samolotów i szybowców. 19 września 2020 roku na lotnisku Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu odbędzie się II edycja Zawodów na Celność Lądowania o Puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. Sportowej rywalizacji towarzyszyć będzie seminarium „Politechnika Warszawska na lotnisku Przasnysz”. 

Politechnika od wielu miesięcy rozwija działalność w Przasnyszu

Poranek i przedpołudnie należeć będą do uczestników zawodów. Na 9.00 zaplanowano zbiórkę, na 10.00 początek rejestracji, a pół godziny później – start  zawodów. 

Od 13.00 będzie okazja wziąć udział w seminarium „Politechnika Warszawska na lotnisku Przasnysz”. Tę część zakończy uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego Laboratorium Systemów Bezzałogowych Ośrodka Badań Lotniczych. W ten sposób oficjalnie rozpocznie się kolejny etap projektu „Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim”.  

Po zakończeniu seminarium i wmurowaniu aktu erekcyjnego przyjdzie czas na poczęstunek.  

Dzień zakończy uroczyste wręczenie nagród najlepszym uczestnikom zawodów na celność lądowania.  

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Szczegóły program: 

9.00 - zbiórka zawodników, rozłożenie startu 
9.30 - odprawa przedlotowa 
10.00 - rozpoczęcie rejestracji zawodników 
10.30 - rozpoczęcie startów do konkurencji 
12.30 - powitanie gości 
13.00 - seminarium pt. „Politechnika Warszawska na lotnisku Przasnysz” oraz podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych 
14.00 - gorąca grochówka, kiełbaski, mięso i kaszanka na gorąco 
16.00 - zakończenie startów do konkurencji 
16.30 - zakończenie zawodów / uroczyste rozdanie nagród 

Za organizację wydarzenie odpowiadają Politechnika Warszawska i Aeroklub Północnego Mazowsza.  

Dzieje się w Przasnyszu

To nie pierwsze działanie naszej Uczelni na przasnyskim lotnisku. Wcześniej, w lutym 2019 roku Politechnika Warszawska podpisała umowę zakupu od powiatu przasnyskiego kilku działek, w tym tej, na której znajduje się lotnisko. W maju 2020 roku PW zawarła z kolei umowę na wybudowanie na tym terenie budynku Laboratorium Systemów Bezzałogowych.  

Budynek jest jednym z elementów projektu, w ramach którego tworzone jest 9 laboratoriów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Planowany jest zakup różnorodnych platform latających, o różnych możliwościach i gabarytach, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt do akwizycji danych. Jednym z głównych celów projektu jest wzmocnienie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami oraz rolnikami poprzez aplikowanie nowoczesnych technologii, mających zwiększyć efektywność pracy.

Obszar wokół lądowiska wyjątkowo sprzyja prowadzeniu prac badawczych z uwagi na niski stopień urbanizacji, odpowiednią odległość do innych lotnisk oraz zróżnicowane obszary zielone (lasy, łąki, pola uprawne).

W ramach działań związanych z projektem powstała spółka spin-off – GKP Aero, której udziałowcem jest PW. Działania spółki umożliwią w sposób efektywny wdrażanie opracowywanych technologii poprzez ich komercjalizację oraz usprawnią proces połączenia środowiska akademickiego z przemysłem.