Opublikowano: 27.03.2023 08:26
Zambijski obóz dla uchodźców oczami naszych studentek
Studentki Wydziału Architektury PW zaprojektowały Centrum Zrównoważonego Rozwoju w obozie dla uchodźców Mayukwayuukwa w Zambii. Praca zespołu znalazła się w finale Międzynarodowego Humanitarnego Konkursu Architektonicznego.
W Zambii przebywa łącznie około 105 tys. uchodźców. Celem konkursu zorganizowanego przez platformę Archstorming było zaprojektowanie nowego Centrum Zrównoważonego Rozwoju w obozie Mayukwayuukwa. Uczestnicy mieli wykorzystać lokalne i zrównoważone materiały oraz techniki, które uchodźcy mogliby odtworzyć podczas budowy własnych domów.
Do konkursu swoją pracę zgłosiły: Klaudia Płachetko, Karolina Michalak, Zuzanna Nowakowska i Magdalena Stefaniuk. Projekt studentek Wydziału Architektury PW powstał na planie koła, skupiając się na stworzeniu wewnętrznego zielonego dziedzińca, otwartego na zielony sad. W trosce o lokalną roślinność, w tym drzewostan, zabudowę zlokalizowano w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w lokalne środowisko i zachować jak najwięcej istniejącej zieleni.
– Sercem obiektu jest kuchnia zlokalizowana w centrum. Stanowi połączenie pomiędzy strefą prywatną i dydaktyczną – mówią autorki projektu.
W części północnej znajdują się trzy domy dla wolontariuszy i pracowników placówki. Pierwszy budynek na południe to już istniejący obiekt, rozbudowany o część łazienkową i przystosowany do nowych funkcji edukacyjnych.
– W dalszej części znajdują się dwa budynki dydaktyczne, które zostały zaprojektowane z myślą o elastycznym prowadzeniu zajęć. W większym zastosowano ruchome ścianki działowe, dzięki którym możliwe jest prowadzenie lekcji dla większych grup – wyjaśniają nasze studentki.
Bezpośrednio za nimi znajduje się główne wejście do kompleksu, oddzielające ostatni budynek, czyli biuro.
W projekcie przewidziano miejsce na sad i hodowlę zwierząt. Dodatkowo tuż przy kuchni znajdują się okrągłe ogródki do uprawy drobnych roślin.
– Projekt wykorzystuje lokalne materiały i kieruje się prostotą wykonania. Ściany wykonane są z cegieł zrobionych na miejscu przez wolontariuszy. Główna konstrukcja budynku wykonana jest z drewnianych wiązarów – wyliczają autorki projektu.
Aby zachować ciągłą wymianę powietrza w drzwiach i oknach zastosowano system ruchomych żaluzji. Dodatkowo na suficie podwieszono membranę, zapewniającą odpowiednią izolację termiczną i ochronę przed insektami.
Ze względu na występujące braki wody kompleks został wyposażony w system zbierania wody deszczowej. Na wewnętrznym dziedzińcu zbiorniki wodne umieszczono poniżej poziomu gruntu, bezpośrednio przy najważniejszych budynkach zespołu.
Na dachach umieszczono panele słoneczne, aby zapewnić dostęp do energii elektrycznej.
Podobne tematy: