Przejdź do treści

Opublikowano: 24.10.2022 13:59

Wielka Muzyka w Małej Auli ma już 20 lat

Był to 120. koncert cyklu, fot. Tomasz Murawski

To był wyjątkowy jubileusz. 22 października 2022 roku świętowaliśmy 20-lecie cyklu koncertów, które odbywają się na Politechnice Warszawskiej. Nie brakowało okazji do wspomnień i podziękowań, a na scenie wystąpiły uczelniane zespoły artystyczne: Chór Akademicki, Orkiestra Rozrywkowa, Teatr oraz Zespół Pieśni i Tańca.

W październiku 2002 roku prof. Andrzej Jakubiak, ówczesny Prorektor ds. Studenckich zaproponował nową formułę kształtowania „inteligencji technicznej” – cykliczne koncerty muzyki rozrywkowej i klasycznej. Miały one promować kulturę wyższą w środowisku inżynierów i przyszłych inżynierów oraz być sceną dla zespołów artystycznych PW.

Projekt został szybko wdrożony, m.in. dzięki zaangażowaniu naszych studentów, którzy mieli również wykształcenie muzyczne. W ciągu 20 lat prof. Jakubiak we współpracy z Samorządem Studentów PW zrealizował 120 koncertów. Większość z nich odbyła się, zgodnie z nazwą cyklu, w Małej Auli, ale 29 koncertów cyklu przeniosło się do Dużej Auli. Przedstawiono tam wielkie dzieła, jak np. „Carmina Burana” Carla Orffa, „Siedem Bram Jerozolimy” pod batutą kompozytora Krzysztofa Pendereckiego czy operę „Tosca” Pucciniego. To tam miała także miejsce polska prapremiera musicalu „Wonderful Town” Leonarda Bersteina, a VIII Symfonia „Tysiąca” Gustava Mahlera była dziesiątym wykonaniem w Polsce i wymagała zaangażowania ponad 500 artystów (2 orkiestry symfoniczne, 7 chórów i 8 wybitnych solistów operowych).

Według ostrożnych szacunków w koncertach Wielkiej Muzyki wystąpiło ponad 5 tys. artystów, których obejrzało i wysłuchało ok. 70 tys. osób.

Podczas 120. koncertu, wieńczącego 20 lat cyklu, politechniczne zespoły: Chór Akademicki, Orkiestra Rozrywkowa, Teatr oraz Zespół Pieśni i Tańca zaprezentowały spektakl, który pokazał kunszt i zaangażowanie naszych artystów.

Wieczór rozpoczął się nawiązaniem do pierwszych koncertów: „Libertango” Astora Piazzoli (wspomnienie pierwszej w historii Wielkiej Muzyki w Małej Auli z 29 października 2002 r.) i „O Fortuny” Carla Orffa z Carminy Burana (reminiscencja pierwszego koncertu w Dużej Auli). Potem widzowie mieli okazję podziwiać spektakl muzyczno-taneczny, przeplatany wstawkami teatralnymi ze „Snu nocy letniej” w interpretacji naszego Teatru. Publiczność raz za razem oklaskiwała Chór Akademicki, zachwycała się Zespołem Pieśni i Tańca prezentującym mazura ze „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki oraz nowymi aranżacjami znanych przebojów w wykonaniu Orkiestry Rozrywkowej The Engineers Band. Znakomicie zabrzmiała kapela Zespołu Pieśni i Tańca, szczególnie w połączeniu z „Inżyniersami”.

Podczas jubileuszowego koncertu nie mogło zabraknąć wspomnień i podziękowań. O historii cyklu opowiedział jego pomysłodawca, organizator i promotor – prof. Andrzej Jakubiak. Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba wręczył dyplomy uznania kilkunastu osobom szczególnie zaangażowanym w Wielką Muzykę, zarówno w aspekcie artystycznym, jak i organizacyjnym.

A na koniec, zamiast tortu urodzinowego, znowu zabrzmiała muzyka, w tym zagrana na bis „Bohemian Rhapsody”.

– Z perspektywy stu dwudziestu koncertów mogę po raz kolejny zaryzykować tezę, że Wielka Muzyka w Małej auli spełniła swoją rolę i wpisała się na trwałe w historię Politechniki Warszawskiej jako jeden z ważnych instrumentów realizacji misji kształtowania inteligencji technicznej (ta idea jest mi szczególnie bliska!) – podsumowuje prof. Andrzej Jakubiak.

Podobne tematy: