Opublikowano: 19.07.2023 14:49

Uwaga – cyberprzestępcy podszywają się pod Politechnikę Warszawską

Prosimy o uważne sprawdzenie, czy maile wyglądające na wysłane przez PW faktycznie zostały wysłane przez naszą Uczelnię

Jeśli niespodziewanie otrzymałeś maila od Politechniki Warszawskiej z zaproszeniem do składania ofert, to bądź czujny – to może być atak hakerów.

Otrzymujemy sygnały od przedsiębiorstw o otrzymywaniu z Politechniki Warszawskiej maili, zawierających zainfekowane wirusem załączniki. Wiadomości zawierają zaproszenie do udziału w przetargu organizowanym przez naszą Uczelnię, logo oraz informacje mające wywołać wrażenie, że są oficjalną korespondencją ze strony PW. Jest to oszustwo i prosimy o szczególną ostrożność – Politechnika Warszawska nie prowadzi w tej formie postępowań ofertowych, a otwarcie załącznika może prowadzić do zarażenia komputera wirusem.

Jak prowadzimy postępowania ofertowe

Co do zasady, postępowania ofertowe prowadzimy poprzez Platformę Zakupową Politechniki Warszawskiej (platformazakupowa.pl/pn/pw_edu). Oczywiście kontaktujemy się również z kontrahentami za pomocą poczty elektronicznej, jednak jest to połączone z kontaktem telefonicznym.

Dobre praktyki bezpieczeństwa w przypadku otrzymania maila z zaproszeniem do współpracy

1. Sprawdź uważnie adres, z którego otrzymałeś pocztę i zweryfikuj domenę z adresem strony internetowej Politechniki Warszawskiej (@pw.edu.pl)
  2. Sprawdź na Platformie Zakupowej Politechniki Warszawskiej (platformazakupowa.pl/pn/pw_edu), jakie są prowadzone postępowania ofertowe.
  3. Skontaktuj się z Centrum Wparcia Klienta Platformy Zakupowej Politechniki Warszawskiej: tel. 22 101 02 02 w celu potwierdzenia autentyczności zaproszenia do współpracy.
  4. Nie otwieraj załączników bez uprzedniej kontroli ich bezpieczeństwa za pomocą oprogramowania antywirusowego.