Opublikowano: 23.12.2021 12:43

Podsumowujemy 2021 rok

Kolejne 12 miesięcy nauki i pracy, związanych z nimi zadań, celów, wyzwań i sukcesów za nami. Jaki to był rok dla Politechniki Warszawskiej? Powspominajmy wspólnie!

Grafika symbolicznie przedstawiająca koniec roku

Przed nami nowy rok i nowe wyzwania

Nauka obok nas

W minionym roku nasi badacze raz za razem imponowali efektami swojej pracy. Medycyna, ochrona klimatu, nowe technologie i materiały – to tylko przykładowe obszary, w których możemy zobaczyć ich wysiłek.

Inżynieria i medycyna? Jak najbardziej: zespoły z PW zajmowały się m.in. szczepionką przeciwko COVID-19, modułową protezą dłoni, implantami gości gąbczastej oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób płuc i zapobieganiu przedwczesnym porodom.   

Naukowcy z PW angażowali się w przedsięwzięcia związane ze zrównoważonym rozwojem i troską o klimat. Badali ekogroszek, reagowali na aktualizację globalnych wytycznych dotyczących jakości powietrza, współtworzyli podręcznik „Klimatyczne ABC”, znaleźli się w gronie ekspertów powołanych do Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland oraz Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Politechnika Warszawska dołączyła też do międzynarodowego projektu mającego zapobiegać pożarom lasów.

2021 rok to także czas prac nad nowymi systemami magazynowania energii, innowacyjnymi materiałami kompozytowymi i rozwiązaniami w drogownictwie (jak samonaprawialne nawierzchnie czy wykorzystanie recyklingu). Skuteczne zarządzanie energią oraz ekologiczny i oszczędny transport, nie tylko z przedrostkiem elektro-, są z pewnością tym, co niezmiennie interesuje nie tylko kierowców, ale też wszystkich dbających o ochronę środowiska naturalnego.

Kosmiczne projekty

Inżynierowie z PW twardo stąpają po ziemi, ale ich pomysły sięgają daleko, czasami aż do gwiazd. Przykłady? Oto one:

W 2021 roku cieszyliśmy się z udanego zakończenia misji naszego drugiego studenckiego satelity – PW-Sata2 i postępów w pracach nad jego następcą – PW-Satem3.

Studenci z PW wysłali nasiona do stratosfery i zaprojektowali moduł do hodowli roślin w warunkach księżycowych. Mieliśmy też swojego przedstawiciela (jako jedyna polska uczelnia) w programie Europejskiej Agencji Kosmicznej Fly a Rocket i w zespole Innspace, który stworzył docenioną w międzynarodowym konkursie ochronę przeciwradiacyjną dla pasażerów samolotu suborbitalnego.

Rozwijamy pomysły

Cieszymy się, kiedy opracowane na Politechnice koncepcje są wdrażane. W ostatnim roku z uwagą obserwowaliśmy m.in., jak rozwija się aplikacja Chefs’, start-up Eco Bean oraz platforma Comixify. Nie umknął naszej uwadze sukces w konkursie na zagospodarowanie pofabrycznych terenów w czeskim mieście Nachod.

Z nie mniejszym zainteresowaniem śledziliśmy prace nad pomysłami, wyróżnionymi w konkursie Studenckie koła naukowe tworzą innowacje, Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS oraz konkursie o nagrodę Jamesa Dysona.

Czekamy na rozwój projektów, którym przyznano dofinansowanie w programach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki.

Biegli w wielu sztukach

2021 rok pokazał, że mamy na PW świetnych inżynierów, ale przyniósł też sukcesy w innych dziedzinach.

Wielu emocji dostarczyli nam sportowcy. Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio nasz student Szymon Pośnik (wraz z kolegami z wioślarskiej osady) otarł się o medal – był czwarty, a absolwent PW Damian Czykier po raz drugi w karierze pobiegł w olimpijskim półfinale. Na tym nie koniec. Przed nami kolejne igrzyska z politechnicznym akcentem – do Pekinu pojedzie student PW – łyżwiarz szybki Marek Kania.

Chwile radości przeżywaliśmy też dzięki jubileuszowemu – 70. – wyścigowi wioślarskich ósemek Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Nasi reprezentanci wygrali, i to po raz 12. z rzędu.

Z dobrej strony sportowcy z PW zaprezentowali się także w Akademickich Mistrzostwach Polski. Medale zdobyli m.in. narciarze, pływacy, lekkoatleci, judocy i brydżyści.

To był udany rok również dla naszych zespołów artystycznych. Świętujący w tym roku 70-lecie Zespół Pieśni i Tańca PW otrzymał Grand Prix festiwalu Golden Dance. Z kolei Chór Akademicki PW z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej wrócił z pierwszym miejscem w kategorii Chóry Amatorskie Świeckie.

PW pomaga

Na Politechnice pamiętaliśmy o tych, którzy potrzebują wsparcia, szczególnie w niełatwym czasie pandemii. Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i dołączyliśmy do Szlachetnej Paczki. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu naszej społeczności przekazaliśmy także uczniom i warszawskim szkołom sprzęt komputerowy – nieodzowny do zdalnej nauki.

W grudniu, podczas Kiermaszu Świątecznego PW, zebraliśmy ponad 27 tysięcy złotych na Stypendium pod choinkę – wszystkie środki trafią do naszych zdolnych i aktywnych studentów i doktorantów.
 

Przed nami nowy rok i nowe wyzwania. Roku 2022, przybywaj! Jesteśmy gotowi!