Opublikowano: 13.09.2022 16:40

Podsumowanie udziału PW w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego

Samoloty, drony, rakiety, silniki – to tylko kilka przykładów technologii, które nasi naukowcy i studenci prezentowali podczas MSPO w Kielcach (6-9 września) – jednej z największych europejskich wystaw przemysłu zbrojeniowego. Targi były okazją do dyskusji o współpracy biznesowej i międzyuczelnianej, a także do odebrania nagród za rozwiązania współtworzone przez Politechnikę Warszawską.

Zdjęcie stoiska PW podczas MSPO 2022 i ludzi stojących przy stoisku

Na stoisku PW prezentowaliśmy kilkadziesiąt technologii, fot. CZIiTT PW

Na stoisku naszej Uczelni pokazywaliśmy projekty z różnych obszarów inżynierii, związane z lotnictwem, kosmosem, elektroniką, telekomunikacją, chemią, mechaniką, optyką, materiałami… Naukowcy i studenci PW prezentowali m.in. samoloty, drony, silniki, rakiety, satelity, systemy autonomiczne, technologie radarowe, technologie produkcji materiałów pędnych i wybuchowych, części i osprzęt do broni drukowane w technologii 3D, magazyny energii, platformy do badań i analiz. Podczas targów można było także porozmawiać z twórcami technologii o szczegółach pomysłów i możliwościach współpracy.

W trakcie MSPO przedstawiciele centrów badawczych bezpieczeństwa i obronności Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Łódzkiej rozmawiali o porozumieniu „Jastrząb”. W jego ramach te trzy uczelnie chcą wspólnie działać, żeby zwiększyć swój udział w rozwoju badań i wdrożeń w przemyśle oraz wzmocnić rolę ekspercką wobec instytucji i organów administracji publicznej. W szczególny sposób uczelnie będą współpracować z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Komponentem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodowym Centrum Nauki, Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej a także przedsiębiorstwami sektora obronnego w Polsce. W spotkaniu w Kielcach naszą Politechnikę reprezentowali prof. Robert Głębocki i prof. Krzysztof Kulpa.

Zwieńczeniem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenia nagród i wyróżnień. Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została przyznana za system pasywnej lokacji – wspólny projekt PIT-RADWAR S.A. (lider), AM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. Sp.k. oraz Politechniki Warszawskiej. W ten sposób doceniono produkt najlepiej służący podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Zdjęcie przedstawicieli PW stojących przy stoisku PW

Na targach pokazywaliśmy m.in. technologie radarowe, fot. CZIiTT PW

Zdjęcie ludzi stojących i rozmawiających przy stoisku PW

Rozwiązania z PW wzbudzały zainteresowanie, fot. CZIiTT PW