Znak Politechniki Warszawskiej

Podsumowanie 2020 roku

Wspominamy, co działo się na Politechnice Warszawskiej

Zdjęcie Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

Za nami rok pełen niespodziewanych sytuacji i związanych z nimi wyzwań. Musieliśmy nauczyć się, jak kształcić, prowadzić badania, studiować, organizować wydarzenia, świętować i po prostu funkcjonować w świecie pandemicznych restrykcji. Ale to nie był wyłącznie czy przede wszystkim rok koronawirusa. Zapraszamy na przypomnienie najważniejszych momentów minionych 12 miesięcy.

Styczeń

W styczniu poznaliśmy nowe władze Samorządu Studentów PW.

Cieszyliśmy się z nagrody specjalnej w konkursie Interstudent 2020 i sukcesów w hackathonie AI Games.

Dużo radości przyniosły nam koncert noworoczny „Muzyka Świata” i Wielki Studencki Bal Karnawałowy Karnavauli.

Był to także czas rekrutacji na studia zaczynające się od semestru letniego.

Z dumą informowaliśmy o badaniach naszych naukowców: wyjątkowym mikroskopie optycznym i poszukiwaniach Archiwum Związku Młodzieży Polskiej „Zet”.

Luty

W lutym uroczyście zainaugurowaliśmy na PW projekt „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, wspierający najlepsze polskie uczelnie i zwiększający ich konkurencyjność na europejskiej i światowej arenie.

Miesiąc ten przyniósł także informacje o licznych sukcesach: nagrodach Ministra Rozwoju, nagrodach Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendiach Fulbrighta, laureatach konkursu Złoty Inżynier.

Koło Naukowe Robotyków świetnie spisało się w międzynarodowych zawodach Carolo-Cup, a zespół WUT Racing pokazał światu swój najnowszy bolid.

Zdjęcie prof. Rajmunda Bacewicza, Jarosława Gowina, prof. Jana Szmidta i prof. Małgorzaty Lewandowskiej

Prof. Rajmund Bacewicz (Prorektor ds. Nauki w latach 2012-2020), Jarosław Gowin (ówczesny Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego), prof. Jan Szmidt (Rektor w latach 2012-2020) i prof. Małgorzata Lewandowska (Kierownik Zespołu Zarządzającego IDUB)

Marzec

Marzec to tradycyjnie miesiąc spotkań z kandydatami na studia. W 2020 roku mogliśmy z nimi porozmawiać w Warszawie podczas Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Wtedy też cieszyliśmy się z nagród w konkursie Genius Universitatis na najbardziej kreatywne kampanie rekrutacyjne uczelni.

Pisaliśmy o pierwszych próbach lotniskowych motoszybowca AOS-H2 i naszej finalistce konkursu FameLab.

W marcu, ze względu na koronawirusa, Politechnika zaczęła funkcjonować przede wszystkim w trybie zdalnym. W ten sposób odbywały się zajęcia, zaliczenia, spotkania. Nasi naukowcy, studenci i absolwenci szybko ruszyli z pomocą szpitalom i przychodniom potrzebującym sprzętu ochronnego.

Kwiecień

W kwietniu raz za razem informowaliśmy o kolejnych zespołach z PW pomagających w walce z pandemią. Ludzie związani z Politechniką drukowali maski, elementy do przyłbic i respiratorów, analizowali dane, udostępniali własny sprzęt czy pracowali nad tak innowacyjnymi rozwiązaniami jak hełm do nieinwazyjnej wentylacji pacjentów z COVID-19.

Nie żyliśmy jednak tylko koronawirusem.

Cieszyliśmy się z ważnego sukcesu – nasi naukowcy z zespołu kierowanego przez prof. Krzysztofa Zarembę znaleźli się wśród autorów publikacji w prestiżowym czasopiśmie „Nature”. Wyniki prac międzynarodowego eksperymentu fizyki neutrin T2K (Tokai to Kamiokande) uznano za ważny krok w badaniach różnicy między materią i antymaterią we wszechświecie.

W kwietniu ogłosiliśmy pierwsze konkursy na granty w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, a dokładnie – w ramach siedmiu Priorytetowych Obszarów Badawczych.

Poznaliśmy także wyniki głosowania w drugiej edycji Budżetu Partycypacyjnego PW

Maj

W maju nie brakowało kolejnych akcji wspierających walkę z pandemią. Informowaliśmy o druku przyłbic, przekazywaniu sprzętu czy zespole z PW, który rozpoczął pracę w laboratorium diagnostycznym zajmującym się wykonywaniem testów na SARS-CoV2.

Nasi naukowcy zostali laureatami konkursów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pisaliśmy o rozwoju przemysłu bateryjnego, w którym swój udział mają nasi specjaliści oraz o głównej nagrodzie w międzynarodowym konkursie architektonicznym dla zespołu naszej absolwentki.

W maju podpisano także umowę na wybudowanie laboratoriów na terenie lotniska Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu.

Był to również miesiąc, w którym zorganizowaliśmy w pełni wirtualne Drzwi Otwarte dla naszych kandydatów na studia i rozpoczęliśmy częściowe przywracanie normalnego trybu funkcjonowania Politechniki Warszawskiej.

Maj zakończyliśmy świetnymi wiadomościami – nasi studenci zdobyli dwie główne nagrody w ogólnopolskim Konkursie Konstrukcji Studenckich (KOKOS). Doceniono bolid e-MaksPower i łódź podwodną OKOŃ.

Czerwiec

W czerwcu dowiedzieliśmy się, że na nowego Rektora Politechniki Warszawskiej wybrano prof. Krzysztofa Zarembę – Dziekana Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW (w latach 2012-2016 i 2016-2020), byłego Kierownika Zakładu Elektroniki Jądrowej i Medycznej (2004-2016), członka zespołu przygotowującego wniosek o przyznanie Politechnice Warszawskiej statusu Uczelni Badawczej (2018-2019).

Miesiąc ten przyniósł liczne sukcesy naszych naukowców, studentów i absolwentów: IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award dla prof. Mateusza Malanowskiego, nagrody w Konkursie dla Młodych Inżynierów, nagrody za prace dyplomowe z bioinformatyki oraz z uczenia maszynowego lub analizy danych, stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla naszych młodych naukowców, medale Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign.

Informowaliśmy o tym, jak nasi naukowcy pomogą w pracach nad bezpieczeństwem żywności. Chwaliliśmy się pierwszym polskim prototypem lasera VCSEL, nowym start-upem mającym na celu komercjalizację innowacji z zakresu inżynierii lotniczej oraz publikacją w prestiżowym czasopiśmie „Nature Photonics”.

Zdjęcie prof. Krzysztofa Zaremby, Rektora PW

Prof. Krzysztof Zaremba, Rektor PW w kadencji 2020-2024

Lipiec

W lipcu konsorcjum ENHANCE, tworzone m.in. przez naszą Uczelnię, znalazło się w gronie laureatów drugiego konkursu Komisji Europejskiej „Uniwersytety Europejskie”.

W Rankingu Szkół Wyższych opublikowanym przez magazyn edukacyjny „Perspektywy” nasza Politechnika zajęła trzecie miejsce wśród wszystkich uczelni i pierwsze wśród uczelni technicznych.

Ponadto, jak się okazało po weryfikacji, aż 19 kierunków prowadzonych na PW zajęło pierwsze miejsce w Rankingu Studiów Inżynierskich.

W lipcu rozpoczęliśmy rekrutację na studia stacjonarne I stopnia oraz zorganizowaliśmy dwie kolejne edycje Drzwi Otwartych online.

Był to czas podsumowań pierwszych konkursów na granty w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Kolejne sukcesy święcili nasi naukowcy i studenci. Prof. Mariusz Malinowski otrzymał nagrodę IEEE Industrial Electronics Society (IES). Juliusz Bojarczuk został laureatem Studenckiego Nobla, a Sebastian Machera – konkursu European Union Contest for Young Scientists (EUCYS). Koło Naukowe Awioniki Melavio wygrało Droniadę.

Pisaliśmy o alternatywie dla chemioterapii, kolekcji drożdży WUT Yeast Collection, zastosowaniu biogazu w nowoczesnych silnikach spalinowych i prestiżowym programie realizowanym z Microsoftem.

Sierpień

Sierpień był ostatnim miesiącem kadencji Rektora, Prorektorów i Dziekanów wybranych w 2016 roku. Prof. Jan Szmidt oficjalnie przekazał urząd prof. Krzysztofowi Zarembie.

Wcześniej poznaliśmy kandydatów na nowych Prorektorów PW.

W sierpniu dowiedzieliśmy się o nagrodzie w konkursie VCLA International Student Awards i przyznaniu Diamentowego Grantu.

Poznawaliśmy więcej szczegółów na temat konsorcjum ENHANCE i ogłaszaliśmy nowe inicjatywy w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Bardzo ważnym tematem była rekrutacja. Równocześnie trwały zapisy na studia stacjonarne i niestacjonarne (I i II stopnia) oraz do Szkół Doktorskich.

Wrzesień

We wrześniu kadencję rozpoczęli nowy Rektor – prof. Krzysztof Zaremba i nowi Prorektorzy: prof. Mirosław Karpierz (Prorektor ds. Ogólnych), prof. Mariusz Malinowski (Prorektor ds. Nauki), prof. Jan Słyk (Prorektor ds. Studiów), prof. Adam Woźniak (Prorektor ds. Rozwoju), prof. Robert Zalewski (Prorektor ds. Studenckich) i prof. Renata Walczak (Prorektor ds. Filii w Płocku).

Poznaliśmy także Dziekanów Wydziałów.  

W Sierakowie koło Przasnysza podpisano oraz wmurowano akt erekcyjny budynku Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych PW oraz zorganizowano II Zawody na Celność Lądowania o Puchar Dziekana Wydziału MEiL.

Nasz naukowiec został laureatem prestiżowego grantu MSCA Individual Fellowship. Do grona nagrodzonych w programie LIDER dołączyło siedmioro badaczy z PW. Sukcesy świętowali studenci z Koła Naukowego Robotyków i doktorant z Wydziału EiTI.

Politechnika uczestniczyła w Festiwalu Nauki i w wirtualnych Salonach Maturzystów. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy na PW kino samochodowe. 

Październik

Październik rozpoczęliśmy od uroczystej inauguracji roku akademickiego. Nie mogliśmy się wszyscy spotkać na żywo, ale dzięki transmisji online czuliśmy, że jesteśmy razem.

Gościem inauguracji był Prezydent RP Andrzej Duda, który wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom naszej Uczelni.

Z dumą pisaliśmy o naszych naukowcach, którzy swoimi badaniami wsparli odkrycie paleontologów oraz PhotonHub Europe, które pomoże we wdrażaniu technologii fotonicznych w przemyśle europejskim. Politechnika stała się też pełnoprawnym członkiem eksperymentu AEgIS.

W październiku cieszyliśmy się ze zwycięstwa w wyścigu wioślarskich ósemek i sukcesów w konkursach na najlepsze prace dyplomowe poświęcone architekturze, kartografii, geomatyce i geoinformacji, informatyzacji. 

Z radością informowaliśmy o Nagrodzie Kongresu Gospodarki Elektronicznej i Fundacji „Promyk Słońca” oraz o wmurowaniu aktu erekcyjnego pod Farmę Dobrej Woli – kompleks innowacyjnych budynków dla osób z niepełnosprawnościami.

Ogłosiliśmy też drugą edycję konkursów na granty badawcze w ramach Priorytetowych Obszarów Badawczych.

Politechnika Warszawska była współgospodarzem XLVI Nadzwyczajnego Zjazdu Fizyków Polskich i uczestniczyła w wirtualnej Nocy Innowacji.

Studenci pokazali swoje projekty i pasje podczas Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK, po raz pierwszy w wersji online.

Trudna sytuacja epidemiczna sprawiła, że w październiku po raz kolejny w 2020 roku przenieśliśmy kształcenie przede wszystkim do przestrzeni wirtualnej.

Nasi naukowcy znów włączyli się w walkę z pandemią – pomagali uczniom w nauce matematyki, a nam wszystkim – w ochronie przed zakażeniem.

Zdjęcie z inauguracji roku akademickiego 2020/2021

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021, fot. Agnieszka Kępa / TVPW

Listopad

W listopadzie świętowaliśmy Dzień Politechniki Warszawskiej. Było inaczej, niż przywykliśmy, bo na uroczystym posiedzeniu Senatu spotkaliśmy się online. Niezmiennie poznaliśmy jednak laureatów Medalu PW, Medalu Młodego Uczonego i laureatów konkursu o Nagrodę Siemensa.

Obchodom Dnia PW towarzyszyło ogłoszenie laureatów Złotej Kredy, odsłonięcie tabliczek w ramach projektu Ławka z historią, premiera spektaklu „Burza” w wykonaniu naszego Teatru oraz Quiz o PW.

W listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie rektorów „Uniwersytetów europejskich” wyłonionych w pierwszej i drugiej edycji konkursu. Dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieć naszą studencką reprezentację w strukturze zarządczej konsorcjum ENHANCE.

Cieszyliśmy się z nagród w konkursie StRuNa 2020, nagród za najlepsze prace o rozwoju Warszawy i nominacji w konkursie Klubu Twórców Reklamy.

Politechnika zaangażowała się w projekt „Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem”.

Grudzień

W grudniu w czasopiśmie „Nature” ukazała się publikacja współtworzona przez zespół z PW. Dotyczy ona badań prowadzonych w ramach eksperymentu ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN.

Informowaliśmy o innowacyjnych projektach z cyberbezpieczeństwa, pomyśle na uatrakcyjnienie pobytu w hotelach i wyjątkowych prefabrykatach nawierzchniowych. Chwaliliśmy się kolejnymi pomysłami mającymi pomóc w walce z koronawirusem: zaangażowaniem w prace zespołu MOCOS analizującego rozwój pandemii oraz technologią szybkiego wykrywania SARS-CoV-2 w próbkach biologicznych. Włączyliśmy się także w zbiórkę sprzętu komputerowego dla potrzebujących uczniów.

Nasza Uczelnia była partnerem akademickim konferencji Perspektywy Women in Tech Summit.

Politechnika Warszawska okazała się jedną z uczelni najchętniej wybieranych przez kandydatów na studia. Wśród rekrutacyjnych hitów była m.in. inżynieria internetu rzeczy. Nasze kierunki otrzymały też Certyfikaty Doskonałości Kształcenia

W grudniu poznaliśmy skład Rady Uczelni na kadencję 2021-2024.

Koniec roku tradycyjnie był czasem rozstrzygnięć wielu konkursów. Poznaliśmy laureatów nagród Innowator Mazowsza. Nasi studenci i absolwenci znaleźli się wśród zwycięzców konkursu Polskiej Agencji Kosmicznej, konkursu „Złoty Medal Chemii”, konkursu Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich, konkursu MEWy.

Dużo radości dały nam pierwsze miejsce w rankingu EngiRank i awans w rankingu QS EECA, a emocje zapewnił finał Quizu o PW.

Dziękujemy za 2020 rok i życzymy wszystkiego, co najlepsze w roku 2021!