Opublikowano: 27.04.2023 09:52

Nominacja do tytułu najlepszego dyplomu w Europie

Fragment nominowanego projektu, autor: Marek Martynowicz

Praca magisterska Marka Martynowicza z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej znalazła się wśród 38 projektów rywalizujących o Young Talent Architecture Award.

Nasz absolwent poruszył temat perspektyw zamieszkiwania i pracy społeczeństwa ery cyfrowej oraz wynikających z tego możliwości rozwoju małomiejskiej sieci osiedleńczej. Za cel postawił sobie transformację znaczeniową środowiska domowego oraz przestrzeni pracy. Zaproponował przekształcenie konwencjonalnej koncepcji mieszkania w bardziej współczesną i złożoną, w której definicja tradycyjnej kamienicy miejskiej wychodzi poza dotychczasowe ramy domowości.

Do zrealizowania swojej wizji wybrał Bystrzycę Kłodzką – miasto położone w Kotlinie Kłodzkiej, z dobrze zachowaną strukturę średniowieczną. Proces projektowy oparł o ideę archipelagów miejskich, stanowiących rozproszony i kompleksowy plan działania dla małych miast przez punktowe interwencje architektoniczne, zmieniające wzorce ludzkich zachowań oraz umożliwiające powstawanie nowych sposobów zamieszkiwania i pracy.

Marek Martynowicz przygotował koncepcje dla trzech fragmentów miasta, ukazujących różne podejścia projektowe: kwartału przyrynkowego, obszaru pofabrycznego i miejskiego punktu przesiadkowego. Jak zaznacza autor, w ten sposób środowisko zamieszkiwania i pracy zawiera w sobie szerokie spektrum przestrzeni o różnych poziomach prywatności oraz struktury własności, określone jako zhybrydyzowane stany pośrednie.

Praca magisterska pt. „Renesans małomiejskości; perspektywy zamieszkiwania i pracy społeczeństwa twórców. Projekt przekształcenia kwartałów zabudowy Bystrzycy Kłodzkiej” powstała pod kierunkiem prof. Jana Słyka.

Young Talent Architecture Award to konkurs dla absolwentów architektury, architektury krajobrazu oraz planowania przestrzennego, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat ukończyli studia magisterskie na europejskich uczelniach. Celem YTAAA jest wspieranie młodych architektów na wczesnym etapie ich kariery. Ogłoszenie nazwisk trzech zwycięzców oraz ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w ramach 18. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Podczas uroczystości każdy z laureatów przestawi plan działań, a po roku zaprezentuje raport prezentujący wyniki pracy.