Opublikowano: 18.10.2021 17:07

Naukowiec z PW laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów

Dr inż. Artur Kasprzak obronił swoją rozprawę doktorską w 2020 roku

Dr inż. Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego został nagrodzony za swoją rozprawę doktorską pt. „Materiały funkcjonalne oparte na magnetycznych nanokapsułkach węglowych – synteza i zastosowanie w nanomedycynie, elektrochemii i katalizie heterogenicznej”.

Naszego naukowca doceniono za opracowanie i opisanie nowej i oryginalnej metody funkcjonalizacji magnetycznych nanokapsułek węglowych o rdzeniu magnetycznym (metoda mechanochemiczna) oraz zastosowanie ich w kilku obszarach badawczych takich jak medycyna, rozpoznanie elektrochemiczne oraz kataliza heterogenna.

– Istotnym ograniczeniem w zastosowaniu nanomateriałów w medycynie jest ich stabilność w zawiesinie – zwraca uwagę dr inż. Artur Kasprzak. – Opracowana przeze mnie metoda funkcjonalizacji nanocząstek magnetycznych zapewnia korzystne, dotąd nieosiągalne stabilności zawiesin wodnych magnetycznych nanomateriałów węglowych.

Oznacza to, że materiały opracowane przez naszego naukowca mogą przyczynić się do opracowania innowacyjnych metod leczenia nowotworów lub diagnostyki medycznej, w szczególności metodą rezonansu magnetycznego lub wykrywania białek istotnych z medycznego punktu widzenia, w tym ceruloplazminy (diagnostyka choroby Wilsona lub nowotworów).

W ramach rozprawy modyfikowane nanomateriały zastosowano również w roli nanokatalizatorów, dzięki którym osiągano większą produktywność procesów chemicznych w porównaniu z obecnie stosowanymi katalizatorami.

– Użyteczność opracowanych nanokatalizatorów wykazałem na przykładzie syntezy związków chemicznych aktywnych biologicznie, tj. benzimidazoli – wyjaśnia dr Kasprzak.

Naukowiec z PW przygotował swoją rozprawę doktorską pod kierunkiem dr hab. inż. Marioli Koszytkowskiej-Stawińskiej, prof. uczelni oraz dr inż. Magdaleny Popławskiej.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów są przyznawane w trzech kategoriach: wyróżniająca się rozprawa doktorska, osiągnięcie naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego oraz osiągnięcie w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów