Opublikowano: 06.10.2022 10:15

Inżynierski duet „Nieobliczalnych” wygrał Symkaton

Od lewej: Edvin Podlevski i Marceli Kieruzalski, fot. Symkom

Studenci Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej połączyli siły i wygrali Symkaton. Najlepiej wykonali zadanie konkursowe – w ciągu 24 godzin zaprojektowali zawór Tesli i wydrukowali na drukarce 3D.

W finale konkursu, który odbył się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uczestniczyło pięć drużyn, wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Zespół „Nieobliczalni” tworzyli Edvin Podlevski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej i Marceli Kieruzalski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

Razem pracują również w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, gdzie zajmują się symulacjami związanymi z termiką. Doświadczenie oraz aktywna działalność i wiedza zdobyta w kołach naukowych (Edvin działa w WUT Racing) zachęciła ich do sprawdzenia swoich umiejętności w konkursie.

W ciągu 24 godzin musieli zaprojektować tzw. zawór Tesli z zastosowaniem narzędzi do analizy CFD Ansys, a następnie wydrukować go na drukarce 3D. Zawory zostały przetestowane na stanowisku pomiarowym, by sprawdzić zbieżność wyników z symulacją. Członkowie zespołu „Nieobliczalnych” poradzili sobie z zadaniem najlepiej.

– Zwyciężyć w konkursie pozwoliło nam nieszablonowe podejście do problemu oraz kreatywne rozwiązanie. Istotne było również zgranie zespołu. Wysoki poziom uczestników sprawił, że rywalizacja trwała do samego końca – mówi Edvin Podlevski.

Ogólnopolski konkurs symulacji komputerowych Symkaton organizowali wspólnie Wydział Energetyki i Paliw AGH oraz firma Symkom Ansys Channel Partner.