Opublikowano: 23.09.2022 12:45

Inżynieria materiałowa w centrum uwagi

Blisko 1000 uczestników z ponad 50 krajów przyjechało na Politechnikę Warszawską na konferencję E-MRS 2022 Fall Meeting. Podczas wykładów, warsztatów i wystaw prezentowano najnowsze osiągnięciach i trendy w nauce o materiałach.

Zdjęcie uczestników konferencji E-MRS 2022 Fall Meeting w Dużej Auli Gmachu Głównego PW

Konferencja przyciągnęła uczestników m.in. z Niemiec, Włoch i Francji, a także Korei, Australii czy Stanów Zjednoczonych

Konferencja E-MRS składała się z 16 sympozjów tematycznych podzielonych na 4 klastry: Materiały Funkcjonalne, Nanomateriały, Półprzewodniki szerokopasmowe, Materiały dla Zrównoważonego Rozwoju.

Wykłady plenarne dotyczyły najnowszych zagadnień z zakresu nauki o materiałach, w tym kryształów jedno- i dwuwymiarych oraz cienkich warstw. Warto wspomnieć też o warsztacie poświęconym recyklingowi materiałów, który miał pomóc zdefiniować najważniejsze zagadnienia z tego obszaru, m.in. w jaki sposób można ponownie wykorzystać baterie jonowo-litowe czy panele fotowoltaiczne. Jednym z wydarzeń E-MRS 2022 Fall Meeting był także konkurs dla doktorantów, którzy mieli w 3 minuty zaprezentować swoje osiągnięcia. Wyzwanie podjęło 30 uczestników. Trzy najlepsze prezentacje zostały nagrodzone.

Kulminacyjnym punktem konferencji była sesja plenarna, podczas której wręczono Złoty Medal im. Jana Czochralskiego za całokształt osiągnięć. Tegorocznym laureatem został prof. Joseph Green z University of Illinois w Stanach Zjednoczonych.

– Bardzo cieszymy się, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią konferencja E-MRS Fall Meeting wróciła w mury Politechniki Warszawskiej i to od razu w tak dużej skali – mówi prof. Małgorzata Lewandowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej i komitetu organizacyjnego wydarzenie. – Niezwykle miło było zobaczyć starych przyjaciół, którzy od lat uczestniczą w naszej konferencji, jak również nowe pokolenia, szczególnie doktorantów.

Konferencja E-MRS 2022 Fall Meeting odbyła się w dniach 19-22 września 2022 roku.

Zdjęcie ludzi siedzących w Dużej Auli podczas konferencji E-MRS 2022

Wykłady były ważnym punktem konferencji

Zdjęcie ludzi siedzących w sali podczas jednego z seminariów konferencji E-MRS 2022

Dobrą okazją do dyskusji były seminaria