Opublikowano: 28.03.2022 10:09

Doktorant z PW dzieli się z Ukraińcami wiedzą o łączności radiowej

Tomasz Miś z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych postanowił wykorzystać swoje umiejętności, żeby przygotować materiały dla osób z Ukrainy, które ze względu na trwającą wojnę mogą mieć utrudniony dostęp do komunikacji internetowej i telefonii komórkowej.

Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim, gdzie znajduje się główny polski nadajnik przesyłający obecnie informacje na Ukrainę

Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim - to tam znajduje się główny polski nadajnik przesyłający obecnie informacje na Ukrainę, fot. Przemysław Frasunek / Wikipedia

Instrukcje są dostępne w formie krótkich filmów, zdjęć z opisami lub tekstów w języku ukraińskim. Dotyczą kilku zagadnień: odbioru fal długich na Ukrainie, nocnego odbioru bezpośrednich informacji z Ukrainy na falach średnich w Polsce, odbioru na Ukrainie radia ukraińskiego i zagranicznego na falach średnich oraz odbioru audycji radiowych dla Ukrainy na falach krótkich.

– W dzisiejszych czasach dla zbyt wielu osób odbiór radia sprowadza się do uruchomienia aplikacji na telefonie – przy braku internetu lub zbyt słabym łączu jest to problematyczne – mówi Tomasz Miś. – Przygotowane materiały są pomyślane jako prosta dydaktyka dla osób, które wcześniej nie miały styczności z „klasycznym”, wielozakresowym radiem/radioodbiornikiem, a zostały odcięte od innych środków łączności.

Nasz doktorant na bieżąco aktualizuje także częstotliwości radiowe audycji dla Ukrainy, które są przygotowywane i udostępniane przez różne stacje z Europy i świata.

Wszystkie materiały są dostępne na Facebooku Stowarzyszenia „Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza”, w którym działa Tomasz Miś.