Przejdź do treści

Wastewater Treatment with the Fenton Process. Principles and Applications

Obecność w ściekach trwałych i trudno-usuwalnych związków organicznych stanowi globalny problem dotykający większości dziedzin przemysłu. Powszechnie stosowane metody oczyszczania ścieków często wykazują niewystarczającą skuteczność, nie pozwalającą na eliminację toksycznych, mutagennych czy kancerogennych właściwości związków organicznych. Odpowiedzią na wyzwanie związane z unieszkodliwieniem trudno-usuwalnych zanieczyszczeń są zaawansowane procesy utleniania, w tym proces Fentona.

Monografia "Wastewater Treatment with the Fenton Process: Principles and Applications" przedstawia podstawy i dokładny mechanizm procesu Fentona, czynniki wpływające na jego skuteczność oraz zastosowanie. Ponadto monografia zawiera informacje dotyczące kinetyki i termodynamiki procesu. W monografii duży nacisk położony jest na charakteryzację skutecznych katalizatorów heterogenicznych, w tym także nanomateriałów. Na uwagę zasługuje przeprowadzona analiza braku toksyczności katalizatorów oraz możliwości ich ponownego wykorzystania. 

Dla osób zainteresowanych wprowadzeniem procesu Fentona do swojej działalności skierowane są w szczególności rozdziały dotyczące aspektów ekonomicznych oraz rodzajów reaktorów, w których przeprowadza się proces. W monografii wykazano, że heterogeniczny proces Fentona wykorzystujący żelazo jako katalizator jest efektywny, przyjazny dla środowiska i odpowiedni do unieszkodliwiania ścieków przemysłowych. Monografia skierowana jest do specjalistów, naukowców, studentów studiów licencjackich i magisterskich z zakresu inżynierii środowiska, nauk o materiałach, chemii oraz osób, które pracują w zarządzaniu gospodarką wodno-ściekową, pragnących poznać, zrozumieć i wdrożyć proces Fentona w swojej działalności."

Autorzy z PW:

Dominika Bury, Michał Jakubczak, Jan Bogacki, Piotr Marcinowski, Agnieszka Jastrzębska

Czasopismo:

Emerging Materials and Technologies

Rok wydania: