Rapid Magnetically Directed Assembly of Pre‐Patterned Capillary‐Scale Microvessels

Waskularyzacja na skalę kapilarną jest kluczowa dla przeżycia sztucznie wytworzonych trójwymiarowych tkanek i pozostaje jednym z głównych wyzwań w dziedzinie inżynierii tkankowej. Obecne metody generowania naczyń na mikroskalę, takie jak drukowanie 3D, dwufotonowe usunięcie hydrożelu, angiogeneza i montaż naczyniowo-genetyczny, napotykają trudności w szybkim tworzeniu zorganizowanych, silnie unaczynionych tkanek na skalę kapilarną. W niniejszym badaniu przyjęto dwie istniejące techniki do budowy siatek złożonych z mikrowłókien, które mogą być skutecznie i jednolicie nasiane komórkami śródbłonka (ECs) poprzez magnetyzację zarówno sieci, jak i ECs. To badanie wprowadza nowatorskie podejście do szybkiego tworzenia zorganizowanych sieci naczyń kapilarnych w silnie metabolizujących się sztucznie wytworzonych konstrukcjach tkankowych, co powinno mieć szerokie zastosowanie w dziedzinie inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej.

Autorzy z PW:

Michał Wojasiński