Przejdź do treści

Positronium Laser Cooling via the 13S-23P Transition with a Broadband Laser Pulse

Raportujemy o laserowym chłodzeniu dużej części pozytonium (Ps) w swobodnym locie poprzez silne nasycenie przejścia 13S–23P za pomocą szerokopasmowego, długiego impulsu lasera aleksandrytowego o długości fali 243 nm. Chmura pozytonium w stanie podstawowym jest wytwarzana w środowisku pozbawionym pól magnetycznych i elektrycznych. Zaobserwowaliśmy dwa różne efekty wywołane przez laser.

Pierwszym efektem jest wzrost liczby atomów w stanie podstawowym po czasie, jaki Ps spędził w długowiecznych stanach 23P. Drugim efektem jest jednowymiarowe chłodzenie Dopplera pozytonium, które obniża temperaturę chmury z 380(20) do 170(20) K. Wykazujemy wzrost o 58(9)% udziału atomów Ps z prędkością v₁D < 3,7 × 10⁴ m/s.

Praca była wspólnym wysiłkiem zespołu AEgIS Collaboration. W Polsce w działaniach AEgIS uczestniczą: Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Warszawska. Instytucje te tworzą konsorcjum AEgIS-PL. W skład zespołu z naszej uczelni wchodzą naukowcy z wydziałów: Fizyki, Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Elektrycznego. 

Artykuł:

Physical Review Letters

Autorzy z PW:

Łukasz Graczykowski, Małgorzata Janik, Grzegorz Henryk Kasprowicz, Georgy Kornakov, Lidia Lappo, Dariusz Tefelski, Jakub Zieliński 

Rok wydania: