Effect of hydrophobic nano-silica content on the surface properties of corn-starch films
Folie na bazie skrobi mogą być wykorzystywane w takich zastosowaniach, jak jednorazowe opakowania do żywności o krótkim okresie przydatności do spożycia. W związku z tym folie skrobiowe mogą stanowić ekologiczną alternatywę dla niektórych opakowań z tworzyw sztucznych. W tej pracy analizowano wpływ zawartości hydrofobowej krzemionki na właściwości mechaniczne, swobodną energię powierzchniową, chropowatość powierzchni oraz morfologię folii otrzymanych ze skrobi kukurydzianej. W tym celu wykorzystano komercyjnie dostępną amorficzną hydrofobową nanokrzemionkę Aerosil® R972.
Najniższą wartość energii swobodnej powierzchni zaobserwowano dla folii skrobiowych o najniższej zawartości gliceryny i krzemionki (57 ± 1 mJ/m² dla CG40S2.5), natomiast najwyższą dla folii z najwyższą zawartością gliceryny i krzemionki (73 ± 2 mJ/m² dla CG80S5.0). Zbadano również wpływ zawartości krzemionki na wytrzymałość na rozciąganie i wydłużenie przy zerwaniu. Wyniki pokazały, że wraz ze wzrostem zawartości krzemionki zwiększa się chropowatość powierzchni. Obserwacje przeprowadzone za pomocą SEM i EDS potwierdziły jednorodność opracowanych materiałów. Badania pokazują, że komercyjnie dostępna krzemionka typu Aerosil® może być z powodzeniem stosowana do modyfikacji właściwości folii skrobiowych.
Artykuł:
Industrial Crops and Products
Autorzy z PW:
Zuzanna Żołek-Tryznowska, Arkadiusz Jeznach, Ewa Bednarczyk, Tomasz Murawski, Katarzyna Piłczyńska, Szymon Sikora, Mariusz Tryznowski
Dyscyplina:
Rok wydania: