Przejdź do treści

Gmach Główny

Centralny punkt na mapie Politechniki Warszawskiej i jeden z najpiękniejszych budynków w Warszawie. Znajduje się przy Placu Politechniki 1. Podziwiany przez studentów, pracowników, mieszkańców stolicy i turystów. Tło, ale i główny bohater niezliczonych sesji zdjęciowych.

Gmach Główny, z Dużą Aulą przykrytą charakterystycznym świetlikiem na czele, to miejsce najważniejszych uczelnianych wydarzeń i spotkań. Tutaj odbywają się inauguracje roku akademickiego, obchody Święta Politechniki Warszawskiej, Drzwi Otwarte, Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK czy Noc Muzeów w PW. Przestrzeń doceniają także firmy, organizacje i instytucje, które każdego roku organizują w niej dziesiątki konferencji, balów, imprez i wystaw. 

Do najbardziej reprezentacyjnych miejsc należą również: gabinet Rektora, Sala Senatu z portretami byłych Rektorów Politechniki Warszawskiej i Mała Aula na drugim piętrze. 

Gmach Główny to jednak przede wszystkim miejsce pracy i nauki. W budynku znajdują się pomieszczenia administracyjne i dydaktyczne. Uczą się w nim studenci wydziałów: Administracji i Nauk Społecznych, Geodezji i Kartografii, Elektrycznego. To także siedziba Biblioteki Głównej, Studium Języków Obcych czy Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej. 

Gmach wybudowany został na przełomie wieków XIX i XX. Prace rozpoczęły się w 1899 roku, a zakończyły jesienią 1900 roku. Była to siedziba Warszawskiego Instytutu Politechnicznego, założonego jeszcze pod auspicjami rosyjskiego zaborcy. Budynek został obliczony na 1000 studentów, których dopuszczono do użytkowania gmachu już w 1901 roku, jeszcze przed oficjalnym otwarciem 14 grudnia 1902 roku.

Obiekt, zaprojektowany przez Stefana Szyllera na planie latawca, powstał w duchu eklektyzmu, odwołującego się do stylistyki włoskiego renesansu i klasycyzującego baroku. 

Gmach wieńczy grupa rzeźbiarska Apoteoza Wiedzy. Pierwotnie przedstawiała Geniusza Wiedzy i siedzące u jego stóp kobiety – personifikacje Fizyki i Chemii oraz stojącego pośrodku chłopca, symbolizującego studiującą młodzież. Po powojennej rekonstrukcji, która miała miejsce w 1965 roku, postać Chemii zastąpiono bardziej czytelną alegorią Architektury. Na fasadzie budynku umieszczone została także dekoracyjne tablice z datą rozpoczęcia i zakończenia budowy Gmachu Głównego oraz alegoryczne płaskorzeźby przedstawiające pierwsze wydziały politechniczne: Górniczo-Hutniczy, Chemiczny, Inżynieryjno-Budowlany oraz Mechaniczny.

Ozdobą budynku jest wewnętrzny dziedziniec (wspomniana wcześniej Duża Aula) z przeszklonym dachem i wielopiętrowymi krużgankami, a także klatka schodowa inspirowana manierystyczną formą schodów zamku w Baranowie. 

Od 1965 roku Gmach Główny jest wpisany do rejestru zabytków. 

Zdjęcie Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej

Adres

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Godziny otwarcia

poniedziałek - niedziela w godz. 6.00-22.00 (w miesiącach wakacyjnych godziny otwarcia mogą być inne) 

Kontakt

tel. (22) 234 72 40 (portiernia) 

Dostępność

winda panoramiczna (wejście od ul. Noakowskiego, dziedziniec północny) umożliwia dostęp do wszystkich kondygnacji budynku, toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na parterze