Przejdź do treści

Gmach Aerodynamiki

Gmach, zaprojektowany przez architektów Karola Jankowskiego i Franciszka Lilpopa, został zbudowany w latach 1925-1927. Powstał przy wydatnym współudziale rządu Rzeczypospolitej – odrodzona Polska potrzebowała rozwoju nowoczesnych technologii w przemyśle i obronności, co wymagało uruchamiania na uczelniach nowych kierunków z odpowiednią bazą badawczą. 

Budynek miał pełnić funkcję dydaktyczną, badawczą i mieszkalną, co zadecydowało o jego ostatecznym kształcie. Powstała kompozycja o nieregularnym planie i trójczłonowej bryle. W przyziemiu dwukondygnacyjnej hali laboratoryjnej skonstruowano dwa tunele aerodynamiczne. Na piętrze znajdowała się sala pomiarowo-obliczeniowa. Praca tuneli mogła kolidować z użytkowaniem sąsiednich auli i części mieszkalnej. W związku z tym halę do badań zbudowano na osobnych fundamentach, by nie przenosiła drgań na sąsiadujący trakt, w którym znajdowały się m.in.: warsztaty, gabinety profesorów i asystentów, kreślarnie i audytorium. Trzeci człon budynku stanowiła część z mieszkaniami kierownika i jego zastępcy – z werandą i wielkimi oknami do ogrodu. 

Charakterystycznym elementem gmachu jest dwukondygnacyjna weranda. Początkowo projektowana w konstrukcji drewnianej, a ostatecznie zrealizowana, tak jak cały gmach, w szarej cegle cementowej, która posłużyła do stworzenia geometrycznych dekoracji.  

Potem gmach został rozbudowany o jedną kondygnację w części dydaktycznej, a także o skrzydło laboratoryjne, mieszczące dodatkowe tunele aerodynamiczne. 

W wyniku działań wojennych gmach, podobnie jak większość uczelnianych budynków, uległ znacznym zniszczeniom. Budynek odbudowano i obecnie wraz z gmachami: Lotniczym i Nowym Lotniczym tworzy jeden z dwóch instytutów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa – Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej. 

Perłą w koronie obiektu jest nowoczesne, oddane do użytku w 2016 roku Laboratorium Aerodynamiki Turbin i Spalania, wyposażone w nowoczesne tunele aerodynamiczne, w tym Tunel Zmiennej Turbulencji. To unikalna konstrukcja, pozwalająca m.in. na pełnoskalowe badania sportowców (na testy przyjeżdżali m.in. kolarze, łyżwiarze szybcy, narciarze zjazdowi i saneczkarze) oraz m.in. na pomiary obciążeń działających na wysokościowce czy badania ciśnieniowe i wagowe modeli samolotów i rakiet.

Zdjęcie Gmachu Aerodynamiki PW
Adres

ul. Nowowiejska 24, 00-665 Warszawa

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek w godz. 6.00-22.00, w soboty i niedziele zjazdowe w godz. 7.00-20.00 (wejście główne znajduje się w Gmachu Lotniczym)

Kontakt

tel. (22) 234 75 00 lub kom. 885 507 500, e-mail: portiernia@meil.pw.edu.pl (portiernia)

Dostępność

winda, toaleta dla osób z niepełnosprawnościami