Przejdź do treści

Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (CENAGIS)

CENAGIS to nowoczesna i jedyna tego typu w skali kraju infrastruktura do celów badawczych. 

Składa się z dwóch głównych komponentów:

  • zaawansowanej infrastruktury informatycznej (centrum obliczeniowe i repozytorium danych) pozwalającej na prowadzenie analiz geoprzestrzennych oraz obliczeń satelitarnych w dużej skali (typu spatial big data),
  • laboratoriów wzorcowania/kalibracji/certyfikacji instrumentów pomiarowych wykorzystywanych w pozyskiwaniu geoinformacji oraz laboratoriów testowania aplikacji geoinformacyjnych oraz danych przestrzennych.

W ramach centrum działa szereg laboratoriów: laboratorium testowania odbiorników GNSS, laboratorium testowania aplikacji nawigacyjnych i lokalizacyjnych (w tym VR/AR), laboratorium kalibracji skanerów laserowych i kamer cyfrowych, laboratorium wzorcowania parametrów dalmierzy optoelektronicznych, laboratorium przetwarzania danych lotniczych i satelitarnych. 

Infrastruktura powstała w ramach projektu „Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych, Obliczeń Satelitarnych  wraz z laboratoriami testowania/certyfikacji produktów geomatycznych (CENAGIS)”. Projekt  był realizowany przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w latach 2018–2023 (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Mazowieckiego). Nowa infrastruktura badawcza została formalnie oddana do użytkowania w czerwcu 2023 roku, a powiązana z nią jednostka organizacyjna powstała w sierpniu 2024 roku. Główną siedzibą centrum jest budynek w Józefosławiu, który został zaadoptowany wraz z przyległym wielohektarowym terenem na potrzeby nowej agendy badawczej. 

Budynek powstał w latach 1998–2000 (otwarcie odbyło się w 2002 roku), ale już od 1958 roku na tym terenie działało Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjne. W 2023 roku stało się ono częścią CENAGIS. W Obserwatorium od roku 1996 wykonywane są ciągłe obserwacje satelitów GNSS na rzecz międzynarodowych programów badawczych: IGS – Międzynarodowa Służba GNSS, EPN (ang. EUREF Permanent Network), EPOS (ang. European Plate Observing System). Prowadzone są również pomiary grawimetryczne (pomiary przyspieszenia siły ciężkości). 

Na terenie centrum znajduje się także ośrodek konferencyjno-pobytowy, w którym realizowane są staże naukowe, szkoły letnie, praktyki studenckie, pikniki naukowe i inne wydarzenia współorganizowane z samorządem lokalnym.

Obraz
Laboratorium w ośrodku CENAGIS
Adres

ul. Ogrodowa 2, Józefosław, 05-500 Piaseczno

Kontakt

tel. 22 234 7223, biuro.cenagis@pw.edu.pl

Dostępność

budynek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami