Opublikowano: 31.05.2023 15:41
PW w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego dotyczącego nowych technologii magazynowania energii
29 maja przedstawiciele nauki i biznesu podpisali list intencyjny w sprawie rozwoju technologii elektrochemicznego magazynowania energii.
– Celem podpisania listu intencyjnego jest wykorzystanie prowadzonych w Polsce badań i stworzonych na ich podstawie technologii do rozwoju polskiej technologii ogniw sodowo- jonowych, wykorzystując dostępne w kraju surowce – mówi prof. Władysław Wieczorek, dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.
Kluczowy jest dobór trzech komponentów: katody, anody i elektrolitu, co wymaga dalszych prac w ramach wspólnego projektu.
– W ciągu roku zbadamy ok. 8 różnych konfiguracji połączenia elektrod i elektrolitu celem wytypowania od 2 do 4 najbardziej obiecujących ogniw, spełniających założone w projekcie parametry, czyli zakres pracy, pojemność, dostępność i cenę komponentów oraz wpływ ich produkcji na środowisko. Nasi partnerzy z AGH, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego mają bardzo ciekawe rozwiązania, często już sprawdzone – to daje duże możliwości w realizacji całego projektu. My, jako Politechnika Warszawska, skupiamy się na komponentach elektrolitu i jego tworzeniu, w czym mamy już spore osiągnięcia – podkreśla prof. Wieczorek.
Projekt będzie realizowany w kilku etapach. W pierwszym przygotowane zostaną demonstratory technologii, w postaci tzw. ogniw guzikowych. W drugim, ogniwa guzikowe przekształcone zostaną w ogniwa typu „paluszki”, które następnie zostaną wyprodukowane w próbnych seriach poddawanych analizie statystycznej zarówno w zakresie spełnienia parametrów roboczych, jak i stosowanych surowców czy rodzaju ogniw. Przyjęto założenie, że analizie poddawane będzie od 2 do 4 rodzajów ogniw. Ostatni, trzeci etap, to budowa fabryki, która wykorzysta wybraną technologię do produkcji wielkoskalowej.
Inicjatorem podpisania listu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a ze strony biznesu list podpisały: Grupa Azoty, KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna i PKN ORLEN.
Podobne tematy: