Przejdź do treści

Opublikowano: 04.04.2025 14:53

Projekty z Politechniki Warszawskiej uzyskały finansowanie w Programie LIDER

Obraz
4 projekty z PW z finansowaniem w Programie LIDER

Znamy wyniki XV konkursu w ramach Programu LIDER. Na liście rankingowej projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazło się 41 projektów, z czego 4 są realizowane przez badaczy z Politechniki Warszawskiej.

Naukowcy z naszej uczelni, których projekty uzyskały finansowanie:

  • Paulina Latko-Durałek, Wydział Inżynierii Materiałowej (1 796 875,00 zł)

Projekt: Elektroprzewodzące, termoplastyczne struktury otrzymywane ciągłą metodą przyrostową, do funkcjonalizacji materiałów kompozytowych 

Projekt o akronimie CONTEST3D  koncentruje się na opracowaniu nowatorskiego produktu w postaci termoplastycznych struktur przewodzących elektrycznie dedykowanych do zapewnienia wyrobom kompozytowym zdolności ekranowania zakłóceń elektromagnetycznych. Problem braku zdolności ekranowania dotyczy szczególnie wyrobów z kompozytów polimerowych, w tym lekkich kompozytów stosowanych na obudowy baterii wytwarzanych w technologii SMC dla branży elektromobilności. W ramach projektu zostanie zastosowana innowacyjna metoda ciągłego druku 3D połączona z systemem nawijania, aby otrzymać gotowy półprodukt w postaci rolki, który będzie integrowany właśnie w procesie SMC. Zaproponowana technologia ciągłego druku daje duże możliwości modyfikacji produktu końcowego pod kątem geometrii i składu, co znacząco podnosi szanse na komercjalizacje. 

Projekt będzie realizowany przez zespół składający się z doktorantów i młodych doktorów z Politechniki Warszawskiej, Lubelskiej oraz Bydgoskiej oraz osób przedstawicieli przemysłu.

  • Agnieszka Żuchowska, Wydział Chemiczny (1 788 125,00 zł)

Projekt: Platforma mikroprzepływowa do badania wpływu komunikacji międzynarządowych w chorobach onkologicznych 

Zespół naukowców pod kierownictwem dr inż. Agnieszki Żuchowskiej opracuje nowatorskie narzędzie in vitro, które w dużym stopniu odwzoruje cechy środowiska in vivo, a tym samym zwiększy wiarygodność wyników uzyskanych na etapie badań przedklinicznych. 

W ramach projektu opracowana zostanie nowatorska platforma wielonarządowa oraz kompatybilny z nią system dozujący, które pozwolą na przeprowadzenie jednoczesnej, długoterminowej, przepływowej hodowli trójwymiarowych (3D), komórkowych modeli wątroby, mózgu i nowotworu piersi. Takie podejście pozwoli na zbadanie interakcji zachodzących podczas jednoczesnej hodowli wielu modeli narządów np. migrację komórek nowotworowych, zmian morfologicznych oraz metabolicznych poszczególnych modeli w trakcie wspólnej hodowli. 

Proponowane rozwiązanie to również nowatorskie narzędzie in vitro do zaawansowanej oceny efektów terapii przeciwnowotworowej (efektów ubocznych np. neurotoksyczność, hepatotoksyczność, skuteczność terapii z wykorzystaniem wolnych leków lub ich pro-leków, wpływ terapii na mechanizm przerzutowy).  Projekt będzie miał duży wpływ na rozwój innowacyjnych technologii wykorzystywanych do tworzenia modeli in vitro nowotworów. Ustanowi nowatorskie podejście do badań przedklinicznych, które może przynieść znaczne korzyści w zastosowaniach klinicznych i przemysłowych, np. w prognozowaniu i ocenie skuteczności terapii przeciwnowotworowej. 

  • Dawid Florczak, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa (1 799 937,50 zł)

Projekt: Opracowanie systemu wsparcia nawigacji inercjalnej obiektów szybko wirujących 

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego systemu wsparcia nawigacji szybko wirujących obiektów (rakiet, dronów) opartego o predykcję danych nawigacyjnych za pomocą algorytmów analizujących zmiany warunków środowiskowych, występujących podczas ruchu w przestrzeni.

Zaprojektowany system w swojej głównej koncepcji zakłada opracowanie nisko kosztowego układu pomiarowego wykorzystującego szereg czujników rejestrujących zróżnicowane promieniowanie elektromagnetyczne (światło widzialne, podczerwień, światło nadfioletowe). Estymacja danych nawigacyjnych w kanale obrotu będzie odbywała się dzięki algorytmom zliczającym czas pomiędzy zarejestrowanymi maksymalnymi oraz minimalnymi wartościami wspomnianych typów promieniowania. 

Opracowany system pozwoli na wyliczanie danych nawigacyjnych w kanale obrotu, całkowicie odpornych na występujące w chwili obecnej celowe oraz przypadkowe zakłócenia systemów nawigacji satelitarnej. Wykonany układ pomiarowy zostanie zintegrowany z komputerem pokładowym posiadającym zaimplementowane algorytmy sztucznej inteligencji, które będą stanowiły podstawowy element warunkujący uzyskanie wysokiej dokładności określania orientacji przestrzennej.

Wytworzony prototyp system będzie opracowany przez interdyscyplinarny zespół młodych naukowców i zostanie przebadany w warunkach operacyjnych (PGT VII). 

  •  Adam Pacewicz, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych (1 790 082,00 zł)

Projekt: Nowy czuły system pomiarowy do termicznej charakteryzacji dielektrycznej płynów chłodzących na potrzeby energooszczędnych centrów danych nowej generacji 

Proponowany projekt dotyczy opracowania nowego systemu pomiarowego służącego do szerokopasmowego pomiaru przenikalności elektrycznej i strat dielektrycznych niskostratnych cieczy w zakresie częstotliwości mikrofalowych oraz fal milimetrowych w funkcji temperatury. Zgodnie z wiedzą autora na rynku nie jest oferowane rozwiązanie łączące wymienione cechy, chociaż należy podkreślić, że istnieje szereg rozwiązań pokrewnych posiadających znaczące ograniczenia, które zostały omówione w opisie projektu. Rozwiązanie zaproponowane dla zapełnienia istniejącej luki produktowej bazować będzie na otwartym rezonatorze Fabry-Perot sprzężonym koaksjalnie z analizatorem obwodów. Rezonator będzie umieszczony w dostępnej komercyjnie komorze klimatycznej. Precyzyjna znajomość własności dielektrycznych ma duże znaczenie między innymi dla postępu technologicznego umożliwiającego zmniejszanie energo- oraz kosztochłonności centrów danych. Zaproponowane podejście będzie wykorzystywać wieloletnie doświadczenie laboratoryjne i komercyjne autora projektu w zakresie rezonansowych metod charakteryzacji materiałów, w tym również przy wykorzystaniu rezonatorów Fabry-Perot.

Łączna kwota dofinansowania 41 wyłonionych projektów wynosi blisko 72 mln zł. Pełna lista wyników dostępna jest na stronie organizatora.

 

Podobne tematy: