Przejdź do treści

Opublikowano: 13.09.2023 17:47

Politechnika wyróżniona podczas targów przemysłu obronnego

W tym roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego zaprezentowaliśmy 12 technologii z PW

Ponad 700 wystawców z 35 krajów demonstrowało swoje rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa i obronności podczas tegorocznych targów MSPO w Kielcach. W tym gronie PW była jedną z dwóch uczelni cywilnych, a nasze stoisko wzbudzało bardzo duże zainteresowanie. Prof. Krzysztof Kulpa odebrał wyjątkowe wyróżnienie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych za WIDEBAND RECORDER – system zbierania i rozpoznania sygnałów radiowych i radarowych.

– W naszym portfolio znajduje się cała gama rozwiązań z obszaru technik radiolokacyjnych, jednym z nich jest WIDEBAND RECORDER, czyli urządzenie pozwalające na skryte pozyskiwanie oraz obróbkę danych emitowanych np. przez radiolokatory czy stacje naprowadzania rakiet – mówi prof. Krzysztof Kulpa, zastępca dyrektora Uczelnianego Centrum Badawczego Obronności i Bezpieczeństwa PW, którego zespół stworzył to rozwiązanie. – Jego stosowanie może dawać istotną przewagę informacyjną nad przeciwnikiem. Cieszę się, że walory tej technologii zostały dostrzeżone i wyróżnione w kategorii „Rozpoznanie”.

Nasi naukowcy podczas MSPO zaprezentowali 12 rozwiązań technologicznych, m.in. modułowy system sterowania infrastrukturą komputera kwantowego, systemy zakłócania stacji radiolokacyjnych, wysokorozdzielcze radary obrazujące SAR, rakietowe platformy badawcze i stosowane w nich paliwa.

– Dzięki nowoczesnemu zapleczu badawczemu i wysokiej klasy specjalistom Politechnika Warszawska jest naturalnym partnerem w pracach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych dla przemysłu obronnego – mówi prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju. – Gratuluję zespołowi prof. Kulpy, który odebrał prestiżowe wyróżnienie i jednocześnie nie ukrywam radości, słysząc o wkładzie naszych pracowników w inne nagradzane rozwiązania. Zespoły politechniczne obecne były m.in. w konsorcjum pracującym nad bojowym pływającym wozem piechoty (BORSUK), który otrzymał nagrodę Prezydenta PR dla produktów najlepiej służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy sił zbrojnych.

Gratulujemy również naszym partnerom z firmy Creotech Instruments S.A., którzy zdobyli nagrodę Defender za modułową platformę do projektowania i budowy satelitów HYPERSAT.

Targi MSPO nie bez powodu trwają aż cztery dni. Wystawcy wykorzystują je na organizację spotkań biznesowych, z których nierzadko powstają nowe konsorcja i kolejne przełomowe produkty. Politechnika, podpisując stosowne porozumienie, oficjalnie rozpoczęła współpracę z Alioth Space – firmą specjalizującą się w przedsięwzięciach związanych z utrzymaniem infrastruktury krytycznej i projektach militarnych. Z kolei z przedstawicielami spółek z grupy PGZ rozpoczęliśmy rozmowy o współpracy w nowych obszarach.

 

Podobne tematy: