Opublikowano: 17.11.2020 09:35
Nagrody dla PW w konkursie StRuNa 2020
Koło Naukowe Humanoid, Koło Naukowe Robotyków i WUT Racing zostały docenione w ogólnopolskim konkursie StRuNa. Dodatkowo Politechnika Warszawska znalazła się wśród laureatów NAGRÓD 10-LECIA.
Radość i motywacja
Koło Naukowe Humanoid (z Wydziału Mechatroniki) otrzymało główną nagrodę w kategorii KOŁO NAUKOWE ROKU.
– Nagroda w StRuNie jest dla nas niezwykłym wyróżnieniem – komentuje Adrian Stolarski, Przewodniczący KN Humanoid. – Stanowi idealne podsumowanie naszej pracy i zaangażowania, co jest również niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że zaledwie trzy lata temu nasze Koło zostało reaktywowane, następnie przez jedną kadencję Klaudii jako przewodniczącej przygotowaliśmy wszystko jak trzeba, rozpoczynaliśmy projekty, a potem moje dwie kadencje mogliśmy wejść w to jeszcze poważniej i rocznie realizować od 11 do nawet 17 projektów, z których w każdym zwykle działa od kilku do kilkunastu osób.
Rezultaty prac Koła można na bieżąco obserwować na jego fanpage’u. Najbliższe plany studentów związane są z projektem Octo, który polega na zaprojektowaniu i budowie niezależnie działających ramion robotyczych, mających rozszerzyć możliwości motoryczne człowieka.
– Jesteśmy niezwykle dumni z osiągnięcia, jakim jest uzyskanie tytułu Koła Naukowego Roku 2020 przez KN Humanoid i wierzymy, że jest to kolejny krok w dobrym kierunku i pozwoli na realizację kolejnych, może nawet jeszcze ambitniejszych niż dotychczas przez nas realizowane przedsięwzięć – mówi Adrian Stolarski.
Melson, Melman i Melania, czyli drużyna robotów
W kategorii StRuNa-TECH 2020 przyznano dwie równorzędne nagrody główne. Jedna z nich trafiła do Koła Naukowego Robotyków (z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa) za realizację projektu „Przygotowanie drużyny robotów humanoidalnych na zawody piłki nożnej RoboCup Soccer”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał WUT Racing (z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa) za realizację projektu bolidu WUT-3.
– Nagroda główna w kategorii StRuNa-TECH jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – komentują studenci z Koła Naukowego Robotyków. – Cieszymy się, że jury tego prestiżowego konkursu doceniło oryginalność naszego projektu oraz jego walory naukowe. Taka nagroda daje ogromną motywację do dalszego rozwoju projektu. Ten sukces to zasługa całego zespołu, który nieustannie rozwija projekt. Szczególne gratulacje chcielibyśmy przekazać doktorantowi Maksymilianowi Szumowskiemu, który jest dla nas ogromnym autorytetem i wsparciem od początku tworzenia robota.
Melson to obecnie najbardziej rozwinięty projekt robota humanoidalnego w Kole Naukowym Robotyków. Jest to robot, który swoją konstrukcją przypomina budowę człowieka, a jego zadaniem jest naśladowanie ludzkiego sposobu poruszania się. Robot umie między innymi chodzić, lokalizować przeszkody w otoczeniu, zadawać ciosy bokserskie, kopać piłkę czy wchodzić po schodach. Razem z Melmanem oraz Melanią stworzy zespół grający w piłkę nożną.
– Już za niecały rok planujemy wystartować w zawodach RoboCup, gdzie będziemy mogli zmierzyć się z najlepszymi drużynami piłkarskich robotów humanoidalnych z całego świata – zapowiadają studenci. – Przed członkami naszego projektu wiele wyzwań, które mamy nadzieję rozwiązać w innowacyjny i pomysłowy pomysł. Na czele listy naszych zadań na przyszły czas jest stabilizacja ruchu robota, wykorzystanie nowych czujników, w tym m.in. czujników nacisku w stopach, a także wykorzystanie wizji komputerowej do rozpoznawania położenia piłki, przeciwników i robotów ze swojej drużyny, a także do określenia własnej pozycji na boisku na podstawie obserwacji linii. Już nie możemy się doczekać prezentacji efektów naszych prac. W planach mamy także rozwój projektu w kierunku wykorzystania go jako platformy do nauki programowania przez młodych adeptów sztuki robotycznej, dzięki czemu będą oni mogli w łatwy sposób implementować ruchy humanoida w swoich programach.
Zespół Melsona: Maksymilian Szumowski (twórca), Larysa Zaremba (koordynator), Aleksander Augustyniak, Bartosz Bok, Jakub Cydejko, Jakub Frydrych, Wojciech Goławski, Dominik Górczynski, Damian Jóźwik, Jakub Kiernożek, Anastasiya Kolyshko, Bartłomiej Krajewski, Jakub Kuziemski, Kornelia Łukojć, Kacper Mikołajczyk, Jerzy Piwkowski, Przemysław Płoński, Anna Rachwał, Patryk Saffer, Ewelina Syldatk, Konrad Szczerbiak, Maciej Zieja, Paweł Żakieta.
To już 10 lat
W tym roku konkurs StRuNa odbywał się po raz dziesiąty. Z okazji tego jubileuszu przyznano NAGRODY 10-LECIA. Otrzymało je pięć uczelni, z których wywodzi się największa liczba laureatów i finalistów konkursu. W gronie uhonorowanych znalazła się Politechnika Warszawska. Poza tym nagrody trafiły do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Konkurs StRuNa podsumowuje aktywność naukową kół i innych organizacji studenckich. Jego celem jest nagrodzenie studentów i doktorantów, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe. Ponadto honorowani są opiekunowie naukowi i twórcy podmiotów rozpoczynających aktywność naukową.
Konkurs StRuNa jest częścią Programu Studenckiego Roku Naukowego.
W tym roku nagrodzone zostały projekty i działania, które w całości lub w istotnej części zostały zrealizowane między 1 października 2019 roku a 30 września 2020 roku.
Nagrody przyznano w 13 kategoriach: 9 projektowych (Projekt Roku, StRuNa-Human, StRuNa-Med, StRuNa-Tech, StRuNa-Science, StRuNa-Eko, StRuNa-Art, Wyprawa Roku, Konferencja Roku) oraz Debiut Roku, StRuNa Media, Koło Naukowe Roku i Opiekun Naukowy Roku.
Podobne tematy: