Opublikowano: 01.12.2023 10:59
Nagroda Naukowa im. prof. Mieczysława Mąkoszy trafiła na PW
Laureatem za rok 2023 został dr hab. inż. Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego.
Badacz specjalizuje się w chemii organicznej, supramolekularnej i materiałowej. W szczególności interesuje się opracowywaniem przyjaznych środowisku metod prowadzenia syntez organicznych bez użycia toksycznych rozpuszczalników. Jest autorem wielu nowych związków i materiałów przeznaczonych do monitoringu środowiskowego. Jego najnowszym odkryciem jest magnetyczny materiał zawierający sumanen, dzięki któremu można usunąć cez ze środowiska (o czym pisaliśmy w marcu tego roku). Materiał ten został opracowany w ramach grantu z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na PW. Obecnie kieruje dwoma grantami naukowymi, w tym grantem NCN OPUS (2022-2026), w ramach którego opracowywane są innowacyjne receptory molekularne kationów cezu bazujące na sumanenie. Dr hab. inż. Artur Kasprzak jest autorem ponad 50 publikacji naukowych i 11 patentów.
Nagroda Naukowa im. prof. Mieczysława Mąkoszy przyznawana jest corocznie za oryginalne, samodzielne prace badawcze w obszarze chemii organicznej, opublikowane przez młodych uczonych. Spośród zgłoszonych kandydatów wybierany jest laureat, który wykaże się najlepszym, samodzielnym i w pełni udokumentowanym dorobkiem z zakresu chemii organicznej, ze szczególnym uwzględnieniem syntezy organicznej. W tym roku nagroda została przyznana po raz ósmy.
Tradycją jest, że nagrodzony naukowiec otrzymuje zaproszenie do wygłoszenia wykładu okolicznościowego. Na wystąpienie dr. hab. inż. Artura Kasprzaka pt. „Application of selected polyaromatic compounds in the design of organized molecular architectures and supramolecular systems” zapraszamy 12 stycznia 2024 roku o godz. 10.00 do Auli IChF/IChO PAN w Warszawie. Wstęp wolny.
Podobne tematy: