Przejdź do treści

Opublikowano: 16.02.2023 15:42

Nagroda dla prof. Thomasa Skotnickiego

Prof. Skotnicki od wielu lat jest zaangażowany w badania, wdrożenia i działania edukacyjne z obszaru mikroelektroniki

Naukowiec związany z Politechniką Warszawską został uhonorowany specjalną nagrodą European SEMI Award za wkład w rozwój mikroelektroniki w Europie. Wyróżnienie odebrał 15 lutego 2023 roku podczas Industry Strategy Symposium Europe w Wiedniu.

Prof. Thomas Skotnicki pracował we France Telecom (1985-99) i STMicroelectronics (m.in. jako wiceprezes ds. technicznych). Jest twórcą technologii UTBB FDSOI (Ultra-thin Body and Buried oxide Fully Depleted SOI), wykorzystywanej do produkcji tranzystorów i wdrożonej w STMicroelectronics, GF i Samsungu oraz modeli MASTAR (Model for Analog and Digital Simulation of MOS Transistors), które w latach 2005-2015 służyły komitetowi ITRS (International Technology Roadmap for Semiconductors) do opracowania prognoz rozwoju konstrukcji tranzystorów MOS.

Obecnie profesor Skotnicki jest związany z Politechniką Warszawską (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT) i Instytutem Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk.

Naukowiec jest autorem ponad 80 patentów, ponad 400 publikacji i kilku rozdziałów w książkach. Jego H-index (wskaźnik pokazujący znaczenie prac naukowych danego autora) wynosi 50.

Prof. Skotnicki ma status Fellow w IEEE – międzynarodowej organizacji technicznej zajmującej się rozwojem technologii dla dobra ludzkości, jest w komitetach IEEE nagród JJ Ebersa i Frederika Philipsa oraz komitetach wszystkich dużych konferencji w swojej dziedzinie. Przez 8 lat był współredaktorem czasopisma IEEE TED. Jest promotorem 32 doktorów, laureatem nagrody Rappaport Award (2000) oraz jednym z realizatorów grantu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej CENTERA (MAB 8/2017), w ramach którego rozwija zastosowania promieniowania THz.

European SEMI Award otrzymują osoby lub zespoły za znaczący wkład w europejski przemysł półprzewodników, mikrosystemów, fotowoltaiki i wyświetlaczy. Nagroda jest przyznawana od 1989 roku.

Podobne tematy: