Przejdź do treści

Opublikowano: 12.10.2022 13:20

Jak wykorzystać materiały biodegradowalne w projektowaniu?

Jurorzy docenili udaną analizę materiałów biologicznych nowej generacji i przykład ich zastosowania, projekt: Katarzyna Janaszek

Ten temat w swojej pracy magisterskiej poruszyła Katarzyna Janaszek. Za dyplom, zrealizowany na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, otrzymała wyróżnienie w konkursie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Przestrzeń wspólna jest wartością.

Praca pt. „Wykorzystanie materiałów biodegradowalnych w projektowaniu architektonicznym. Laboratorium procesów biotwórczych w przestrzeni o wysokich walorach przyrodniczych na wybranym obszarze prawego brzegu Wisły w Warszawie” powstała pod kierunkiem dr. inż. arch. Artura Jerzego Filipa.

Katarzyna Janaszek chciała znaleźć materiały, które są wytwarzane w możliwie nieszkodliwy dla środowiska sposób i po zakończeniu eksploatacji z powrotem wprowadzane do obiegu naturalnego w procesie biodegradacji. Dzięki temu działalność ekologiczna i zrównoważony rozwój nie opierają się tylko na zredukowaniu aktywności człowieka, ale powstaje rozwiązanie problemu. W tym przypadku jest to reutylizacja i znalezienie ponownego zastosowania materiałów.

W opinii jury, uzasadniającej przyznanie wyróżnienia naszej absolwentce, czytamy:

Zaproponowane w projekcie różne formy zabudowy okolic Mostu Świętokrzyskiego otwierają możliwości aktywnego uzupełniania układów kubaturowych małą architekturą i zagospodarowaniem terenu, wykonanym z materiałów recyclingowych i odzyskanych, generując aktywność społeczną, co jest również odpowiedzią na główną ideę konkursu.

Wizualizacja projektu

projekt: Katarzyna Janaszek

Nagroda Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Przestrzeń wspólna jest wartością to konkurs dla absolwentów różnych kierunków na najlepsze prace magisterskie podejmujące temat przestrzeni wspólnych i publicznych.

Więcej informacji o tegorocznych laureatach znajduje się na stronie NIAiU

Podobne tematy: