Opublikowano: 13.09.2023 17:47

Politechnika wyróżniona podczas targów przemysłu obronnego

Ponad 700 wystawców z 35 krajów demonstrowało swoje rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa i obronności podczas tegorocznych targów MSPO w Kielcach. W tym gronie PW była jedną z dwóch uczelni cywilnych, a nasze stoisko wzbudzało bardzo duże zainteresowanie. Prof. Krzysztof Kulpa odebrał wyjątkowe wyróżnienie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych za WIDEBAND RECORDER – system zbierania i rozpoznania sygnałów radiowych i radarowych.

Zdjęcie stanowiska Politechniki Warszawskiej na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2023

W tym roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego zaprezentowaliśmy 12 technologii z PW

– W naszym portfolio znajduje się cała gama rozwiązań z obszaru technik radiolokacyjnych, jednym z nich jest WIDEBAND RECORDER, czyli urządzenie pozwalające na skryte pozyskiwanie oraz obróbkę danych emitowanych np. przez radiolokatory czy stacje naprowadzania rakiet – mówi prof. Krzysztof Kulpa, zastępca dyrektora Uczelnianego Centrum Badawczego Obronności i Bezpieczeństwa PW, którego zespół stworzył to rozwiązanie. – Jego stosowanie może dawać istotną przewagę informacyjną nad przeciwnikiem. Cieszę się, że walory tej technologii zostały dostrzeżone i wyróżnione w kategorii „Rozpoznanie”.

Zdjęcie laureatów nagród na targach MSPO

Prof. Krzysztof Kulpa (drugi z lewej) odebrał wyróżnienie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych za WIDEBAND RECORDER

Nasi naukowcy podczas MSPO zaprezentowali 12 rozwiązań technologicznych, m.in. modułowy system sterowania infrastrukturą komputera kwantowego, systemy zakłócania stacji radiolokacyjnych, wysokorozdzielcze radary obrazujące SAR, rakietowe platformy badawcze i stosowane w nich paliwa.

– Dzięki nowoczesnemu zapleczu badawczemu i wysokiej klasy specjalistom Politechnika Warszawska jest naturalnym partnerem w pracach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych dla przemysłu obronnego – mówi prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju. – Gratuluję zespołowi prof. Kulpy, który odebrał prestiżowe wyróżnienie i jednocześnie nie ukrywam radości, słysząc o wkładzie naszych pracowników w inne nagradzane rozwiązania. Zespoły politechniczne obecne były m.in. w konsorcjum pracującym nad bojowym pływającym wozem piechoty (BORSUK), który otrzymał nagrodę Prezydenta PR dla produktów najlepiej służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy sił zbrojnych.

Gratulujemy również naszym partnerom z firmy Creotech Instruments S.A., którzy zdobyli nagrodę Defender za modułową platformę do projektowania i budowy satelitów HYPERSAT.

Targi MSPO nie bez powodu trwają aż cztery dni. Wystawcy wykorzystują je na organizację spotkań biznesowych, z których nierzadko powstają nowe konsorcja i kolejne przełomowe produkty. Politechnika, podpisując stosowne porozumienie, oficjalnie rozpoczęła współpracę z Alioth Space – firmą specjalizującą się w przedsięwzięciach związanych z utrzymaniem infrastruktury krytycznej i projektach militarnych. Z kolei z przedstawicielami spółek z grupy PGZ rozpoczęliśmy rozmowy o współpracy w nowych obszarach.

Zdjęcie prof. Adama Woźniaka, Prorektora PW ds. Rozwoju oraz Krystiana Zięcia, prezesa firmy Alioth Space w trakcie podpisywania porozumienia o współpracy

Porozumienie o współpracy podpisali prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju oraz Krystian Zięć, prezes firmy Alioth Space