Opublikowano: 16.11.2022 14:29

James Dyson wybrał inteligentny opatrunek z PW

Na zdjęciu od lewej: mgr inż. Piotr Walter, mgr inż. Dominik Baraniecki, mgr inż. Tomasz Raczyński

SmartHEAL, inteligentny opatrunek autorstwa absolwentów, a obecnie doktorantów PW, zwyciężył w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona. Rozwiązanie ma pomóc w gojeniu się ran przewlekłych.

Brytyjski miliarder, a także projektant urządzeń przemysłowych i wynalazca poszukuje pomysłów, które rozwiązują praktyczne problemy z życia codziennego. We wrześniu poznaliśmy zwycięzców krajowych etapów konkursu. Następnie międzynarodowa komisja, złożona z 15 inżynierów, naukowców i projektantów z firmy Dyson, wyłoniła spośród 87 projektów 20 finałowych wynalazków z całego świata. Laureata konkursu wybrał sam James Dyson, wskazując właśnie autorów projektu SmartHEAL, którzy otrzymają 162 tys. zł na jego dalszy rozwój.

SmartHEAL to inteligentny czujnik pH zintegrowany z opatrunkiem na rany. Monitorując wartości pH, można ocenić stan rany i wykryć infekcję bez zdejmowania opatrunku, a tym samym bez naruszania tkanek.

Twórcy rozwiązania: mgr inż. Tomasz Raczyński, mgr inż. Piotr Walter i mgr inż. Dominik Baraniecki to absolwenci Wydziału Mechatroniki, a obecnie doktoranci naszej Uczelni. Skonstruowali już sensor i potwierdzili jego działanie w warunkach laboratoryjnych. Opracowali także technologię integracji elektroniki drukowanej z tekstyliami.

– Przed nami jeszcze daleka droga. Jesteśmy trochę przestraszeni, ale też podekscytowani wyzwaniami, które nas czekają. Wygranie tego konkursu pozwoli nam rozpocząć kluczowe badania. Później planujemy pozyskać dodatkowe finansowania, które pomogą nam przeprowadzić projekt przez najtrudniejsze etapy rozwoju wszystkich urządzeń biomedycznych – mówi mgr inż. Tomasz Raczyński. – Nasz zespół składa się z ekspertów z dziedzin elektroniki, nanotechnologii, inżynierii biomedycznej i to daje nam zakres kompetencji oraz umiejętności, by dopracować SmartHEAL i zmienić świat na lepsze – dodaje.

– Rozwój SmartHEAL i jego wdrożenie w przyszłości jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ wymaga to zarówno testów biozgodności, jak i testów klinicznych – podkreśla mgr inż. Dominik Baraniecki.

Jak podkreślają jurorzy polskiego etapu konkursu projekt SmartHEAL spełnia wszystkie wymagania stawiane przez konkurs: jest skalowalny, tani w przygotowaniu i odpowiada na realne zapotrzebowanie.

W Polsce konkurs odbył się po raz drugi. W ubiegłym roku w krajowym etapie zwyciężył XTRUDE ZERO – pomysł Mike’a Ryana i Aleksandra Trakula. Studenci Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu zaprojektowali maszynę, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstowe maseczki chirurgiczne.