Opublikowano: 17.05.2022 11:59
Świętuj z nami Rok Wolfkego
29 maja 2022 roku skończyłby 139 lat. Dzisiaj tłumaczyłby pewnie świat w programach telewizyjnych, a swoje eksperymenty nagrywał i publikował na Tik-Toku. Sto lat temu takich możliwości nie było, ale Mieczysław Wolfke – naukowiec i wynalazca związany z Politechniką Warszawską i tak zapisał się na kartach historii. Zapraszamy na wydarzenia, które przybliżą jego interesującą biografię i imponujące osiągnięcia.
Cały rok 2022 jest poświęcony Wolfkemu. W ten sposób Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnika Warszawska, Komitet Fizyki PAN i Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne upamiętniają badacza i jego dzieła. Maj odgrywa w obchodach szczególną rolę, bo to właśnie w tym miesiącu przypada rocznica urodzin i śmierci Wolfkego, a także mija 100 lat od mianowania go profesorem Politechniki Warszawskiej.
Z tej okazji zaplanowano trzy główne wydarzenia.
Sympozjum naukowe
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, a także goście z Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Śląskiego opowiedzą o najważniejszych osiągnięciach Wolfkego i pokażą ich znaczenie dla współczesnej nauki.
Sympozjum „Mieczysław Wolfke 1922-2022” odbędzie się 27 maja 2022 roku w Audytorium Fizyki PW i będzie towarzyszyło obradom Ogólnopolskiego Forum Dziekanów Wydziałów Fizyki i Dyrektorów Instytutów Fizyki oraz Nadzwyczajnemu Posiedzeniu Komitetu Fizyki PAN.
Każdy będzie mógł to wydarzenie oglądać online na YouTubie i Facebooku.
Szczegółowy program znajduje się na stronie Roku Wolfkego.
Wystawa
W weekend 28–29 maja 2022 roku w Auli Gmachu Fizyki PW będzie można oglądać wystawę o Mieczysławie Wolfkem. Prezentowane będą tam związane z nim dokumenty, prace naukowe i eksponaty. Po raz pierwszy pokazany zostanie oryginalny zeszyt, w którym Wolfke wklejał fragmenty znalezionych w prasie artykułów na swój temat. Nie można pominąć także wernisażu prac przysłanych na konkurs „Odkryjmy Wolfkego”, organizowany wspólnie przez Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnikę Warszawską i Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Wystawę historyczną przygotowuje Muzeum Politechniki Warszawskiej, a zwiedzać ją będzie można w godzinach 9–17. Wstęp wolny.
Piknik naukowy
28 i 29 maja 2022 roku w godzinach 9–17 zapraszamy do Gmachu Fizyki PW także na piknik naukowy z Mieczysławem Wolfkem. Studenci, naukowcy, pasjonaci pokazywać będą technologie i zjawiska inspirowane osiągnięciami naukowca. Będzie można zobaczyć model opatentowanego przez niego telektroskopu, czyli mechanicznego pierwowzoru telewizji oraz rakiety, które, sięgając kosmosu, spełniają „jedyny cel jego życia”, a więc „nawiązują kontakt z Księżycem i innymi planetami”. Piknik będzie również okazją, żeby poznać iluzje optyczne, zanurzyć się w świat światła i jego barw, a nawet na żywo stworzyć hologram zgodnie z zasadami opublikowanymi przez Wolfkego już w 1920 roku, co wówczas zbyt mocno wyprzedzało wyobraźnię.
Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Fizyki PW, Koło Naukowe Fizyków PW i Studenckie Koło Astronautyczne PW. Wstęp wolny.
Więcej informacji o obchodach Roku Wolfkego na stronie wolfke.fizyka.pw.edu.pl
Podobne tematy: