Przejdź do treści

Opublikowano: 25.11.2020 16:51

Ruszył projekt „Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem”

Polacy chcą zmieniać świat. Służyć temu ma międzynarodowy projekt, za którym stoi Konsorcjum Gospodarcze Bezpieczeństwo Polski. Cel – połączyć naukę z biznesem, wyróżnić osiągnięcia Polaków w dziedzinie nauki i techniki, wzmocnić współpracę spółek Skarbu Państwa z naukowcami i ekspertami mieszkającymi i pracującymi poza granicami Polski. W przedsięwzięcie zaangażowana jest również Politechnika Warszawska.

Czy Polacy mogą zmienić świat? Nie mają co do tego wątpliwości inicjatorzy projektu, za którym stoi Konsorcjum Gospodarcze Bezpieczeństwo Polski. Założenia inicjatywy „Polacy Zmieniają Świat” zostały zaprezentowane 24 listopada 2020 r. podczas konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artura Sobonia, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jana Dziedziczaka, rektorów KUL, AGH i Politechniki Warszawskiej, a także prezesów spółek Skarbu Państwa.

W przedsięwzięciu koordynowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II renomowane polskie uczelnie odgrywają ważną rolę. Jak podkreślił prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej, polscy inżynierowie i uczeni cieszą się bardzo dużym uznaniem w środowisku międzynarodowym. Mamy więc ogromny potencjał, niestety w dużej mierze niewykorzystany. 

– Często naszym uczonym i inżynierom łatwiej jest zaistnieć w projektach międzynarodowych niż na rynku krajowym. To powinno być przedmiotem głębokiej refleksji, skutkiem jest bowiem bardzo często to, że młodzi ludzie wyjeżdżają na zagraniczne stypendia, by już nigdy do Polski nie powrócić. Chcemy o nich zawalczyć, żeby wrócili i z nami współpracowali – wyjaśnił podczas konferencji prof. Zaremba. Rektor PW podkreślił również, że musimy nauczyć się wykorzystywać wiedzę i doświadczenie naszych rodaków działających za granicą, także ze względu na ich międzynarodowe kontakty i cenne kompetencje miękkie.

Nagranie konferencji i wystąpienia wszystkich uczestników można obejrzeć w portalu PAP MediaRoom.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie polacyzmieniajaswiat.pl.

Podobne tematy: