Opublikowano: 21.10.2022 08:55
PW zaangażowana w budowę akceleratora cząstek elementarnych
W niemieckim Darmstadt powstaje obiekt, który pomoże w badaniach materii i ewolucji Wszechświata. Dzięki programowi praktyk i staży Get_involved w międzynarodowym projekcie uczestniczyć będą nasi studenci, doktoranci i naukowcy.
The Facility for Antiproton and Ion Research (FAIR) to jeden z największych projektów badawczych na świecie. Inicjatorem powstania akceleratora jest Niemieckie Towarzystwo Badania Ciężkich Jonów (GSI). Obiekt będzie wykorzystywał antyprotony i jony do prowadzenia badań w dziedzinach: fizyki jądrowej, hadronowej i cząstek elementarnych, fizyki atomowej i antymaterii, fizyki plazmy wysokiej gęstości, a także do zastosowań w fizyce materii skondensowanej, biologii i naukach biomedycznych.
W ścisłej współpracy z astronomami, naukowcy z FAIR będą bezpośrednio badać procesy odpowiadające za produkcję materii we Wszechświecie. Na gigantycznych planetach, gwiazdach, a także podczas eksplozji i zderzeń gwiazd materia podlega działaniom bardzo wysokich temperatur, ciśnień i gęstości. FAIR umożliwi naukowcom odtworzenie takich warunków w laboratorium – uda się to zrobić w warunkach ziemskich po raz pierwszy.
Kompleks będzie składał się z czterech głównych filarów: NUSTAR – NUclear STructure, Astrophysics and Reactions, APPA – Atomic, Plasma, Physics and Applications, PANDA – antiProton ANnihilation at Darmstadt, CBM / HADE – Compressed Baryonic Matter / High Acceptance Di-Electron Spectrometer.
Znajdujący się obecnie w budowie międzynarodowy obiekt akceleratorowy FAIR
Badacze z Politechniki Warszawskiej, a konkretnie z Wydziału Fizyki oraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, uczestniczą już w eksperymentach prowadzonych w ośrodku FAIR/GSI.
Teraz, dzięki podpisanej z ośrodkiem umowie dotyczącej programu praktyk i staży Get_involved, nasi studenci, doktoranci oraz naukowcy będą odbywać staże w Darmstadt, które potrwają od 3 do 6 miesięcy. Poszerzą swoje kompetencje w obszarze badań prowadzonych w laboratorium FAIR/GSI.
– Szacujemy, że uruchomienie FAIR powinno nastąpić w 2028 r., ale korzyści z podpisanej umowy są natychmiastowe. Bierzemy udział w wielu projektach rozruchowych, różnorodnych zadań nie brakuje – podsumowuje prof. Hanna Zbroszczyk z Wydziału Fizyki, koordynatorka aktywności eksperymentów CBM i HADES w Polsce oraz programu Get_involved na PW.
Podobne tematy: