Opublikowano: 08.11.2021 16:28
Politechnika Warszawska i Ørsted będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej
Nasza Uczelnia i firma Ørsted podpisały list intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie.
List intencyjny to początek długofalowej współpracy pomiędzy Ørsted w Polsce a Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w zakresie promowania badań i rozwoju, a także wdrażania bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych z myślą o rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
W imieniu naszej Uczelni list podpisał Prorektor ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski. Firmę Ørsted reprezentowali Michael Prutsch – członek zarządu i Joanna Wis-Bielewicz – senior market developer.
Wspólne cele
– Chcemy wykorzystać 30-letnie doświadczenie Ørsted w sektorze morskiej energetyki wiatrowej i wiedzę setek wspierających nas na całym świecie ekspertów do tego, by stworzyć ofertę szytą na miarę dla rodzącego się rynku offshore w Polsce – mówi Michael Prutsch, członek zarząd Ørsted. – Dlatego oprócz zamiaru wniesienia jak największego wkładu w rozwój polskiej gospodarki poprzez nasze inwestycje, zależy nam na tym, by jak najwięcej inżynierek i inżynierów z polskich uczelni pracowało przy projektach morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Dlatego niezmiernie cieszymy się z możliwości nawiązania współpracy z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej i stworzenia z tą prestiżową uczelnią platformy kształcenia przyszłych kadr obsługujących farmy wiatrowe nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Chcemy kształcić w Polsce światowej klasy specjalistów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, łącząc wiedzę i pasję naukowców Politechniki Warszawskiej z praktyką i doświadczeniem ekspertów Ørsted.
– Dzięki współpracy Wydziału Elektrycznego i firmy Ørsted Politechnika Warszawska będzie jeszcze intensywniej uczestniczyć w procesie tworzenia i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówi dr hab. inż. Marek Jasiński, prof. uczelni, kierownik Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. – Elementem łączącym wszystkie odnawialne źródła energii są urządzenia energoelektroniczne wykorzystywane również w fotowoltaice, elektromobilności oraz do przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Nasi studenci oraz kadra naukowo-badawcza zyskają cenną wiedzę oraz doświadczenie w nowym i dynamicznie rozwijającym się sektorze przemysłu.
Plany i pomysły
Współpracę między stronami rozpocznie cykl wykładów gościnnych prowadzonych przez ekspertów Ørsted. W planach jest także uruchomienie finansowanego przez Ørsted pilotażowego programu stypendialnego dla studentów – magistrantów analizujących kluczowe wyzwania dla polskiego systemu elektroenergetycznego związane z rozwojem morskich farm na Bałtyku, a także programu stypendialnego dla kadry naukowej, z którą Ørsted zamierza w przyszłości realizować projekty badawczo-naukowe dla przyszłej komercjalizacji przez przemysł wiatrowy. Strony zamierzają również pracować nad stworzeniem programu i uruchomieniem kierunku studiów skoncentrowanych na morskich farmach wiatrowych.
Inspiracją do nawiązania długofalowej współpracy między firmą Ørsted a Politechniką Warszawską stał się przeprowadzony w maju 2021 r. wykład Łukasza Kocewiaka – absolwenta naszego Wydziału Elektrycznego, a dziś eksperta Ørsted.
– Rozwój zupełnie nowego dla Polski sektora energetyki odnawialnej wygeneruje zapotrzebowanie na dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy – mówi Łukasz Kocewiak, który w Ørsted kieruje jednym z sześciu kluczowych obszarów działalności badawczo-rozwojowej. – Dlatego cieszę się, wracając na własną Alma Mater z misją dzielenia się z młodszymi kolegami wiedzą praktyczną, zdobytą przez 13 lat pracy w Ørsted. Liczę także na to, że w ramach naszej współpracy uda się zainspirować naszych naukowców do podjęcia prac nad polskimi rozwiązaniami dla MEW, które będziemy mogli potem wdrażać na całym świecie.
Podobne tematy: