Przejdź do treści

Opublikowano: 11.03.2021 12:11

Naukowiec z PW wydał książkę o warszawskich kamienicach

Fragment okładki monografii

W monografii pt. "Utracone kamienice warszawskie doby wczesnego modernizmu (1909-1914)" dr inż. arch. Piotr Kilanowski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej porządkuje wiedzę i przedstawia kluczowe aspekty opisywanych realizacji. 

Z książki można się dowiedzieć o zamawiających i fundatorach oraz architektach i budowniczych kamienic, rozwiązaniach planistycznych, kształtowaniu bryły i przekroju, architekturze elewacji, rozwiązaniach konstrukcyjnych, infrastrukturze technicznej, a nawet o wystroju i wyposażeniu wnętrz.

Autor próbuje wskazać liczbę kamienic zrealizowanych w Warszawie od około 1909 do 1914 roku, a także określić ich stan zachowania w kolejnych latach. Bierze tu pod uwagę kontekst historyczny i polityczny. 

Budynki całkowicie zniszczone lub zachowane częściowo zostały odtworzone na podstawie badań archiwalnych, terenowych i bibliograficznych. Zgromadzone materiały umożliwiały m.in. określenie standardu poszczególnych kamienic oraz ich rangi - zarówno w kontekście najbliższego otoczenia, jak też całego miasta.

Badania i analizy przeprowadzone były m.in. w oparciu o nieliczne projekty oryginalne, czasopisma sprzed 1914 roku, archiwalne zbiory fotograficzne, historyczne mapy i plany, księgi hipoteczne i taryfy posesji, dokumentację pomiarową wykonaną po zakończeniu drugiej wojny światowej, publikacje poświęcone zagadnieniu po 1945 roku, a także późniejsze opracowania konserwatorskie. 

Pięćdziesiąt szczególnie cennych pod względem standardu, architektury i lokalizacji utraconych kamienic warszawskich przedstawiono szerzej w ramach katalogu stanowiącego integralną część publikacji. W katalogu można znaleźć informacje, a także ilustracje, szkice i rysunki rekonstrukcji fasad kamienic i ich planów.

Napisana komunikatywnie i przekonywująco, w sposób świadczący o głębokim zaangażowaniu Autora w proces rozpoznawania istotnych elementów dziedzictwa kulturowego i postawy twórczej architektów, budowniczych, inwestorów czy fundatorów - zaznaczyła w recenzji monografii dr hab. inż. arch. Joanna Olenderek, prof. Politechniki Łódzkiej. 

Dr inż. arch. Piotr Kilanowski jest adiunktem w Zakładzie Architektury Polskiej Wydziału Architektury PW. 

Monografia ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej

Podobne tematy: