Opublikowano: 08.09.2022 15:25
Nasi badacze wśród najlepszych młodych naukowców w Polsce
Czworo przedstawicieli Politechniki Warszawskiej otrzymało stypendia dla najzdolniejszych młodych uczonych w kraju. W ten sposób Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera naukowców na początku ich zawodowej drogi i zachęca ich do dalszego rozwoju.
Laureaci z PW to mgr inż. Łukasz Chorchos z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, dr inż. Donata Kuczyńska-Zemła z Wydziału Inżynierii Materiałowej, mgr inż. Michał Terlecki z Wydziału Chemicznego i dr inż. Agnieszka Żuchowska z Wydziału Chemicznego.
Mgr inż. Łukasz Chorchos
Jest doktorantem oraz asystentem badawczo-dydaktycznym na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w Instytucie Telekomunikacji. W 2017 ukończył na tym Wydziale studia magisterskie na kierunku telekomunikacja.
W 2015 roku brał udział w wymianie studenckiej Erasmus na Duńskim Uniwersytecie Technicznym, gdzie uczestniczył w realizacji projektów naukowych DFF FTP mmW-SPRAWL oraz IPHOBAC-NG (finansowany przez Komisję Europejską). W latach 2015-2017 brał udział w innym grancie przyznanym przez Komisję Europejską – „Adaptive Data and Power Aware Transceivers for Optical Communications” (ADDAPT). W latach 2017-2019 kierował projektem „Zaawansowane formaty modulacji w obszarze zera dyspersji chromatycznej” (konkurs PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki).
Zainteresowania badawcze naszego doktoranta skupiają sią na systemach transmisji optycznej krótkiego i średniego zasięgu o wysokiej przepływności. Łukasz Chorchos jest autorem ponad 40 artykułów naukowych (konferencyjnych i publikowanych w recenzowanych periodykach naukowych z listy JCR) oraz dwukrotnym laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dzisiaj Ministra Edukacji i Nauki) za wybitne osiągnięcia.
Dr inż. Donata Kuczyńska-Zemła
Jest absolwentką Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Stopień doktora otrzymała (z wyróżnieniem) w 2022 roku na podstawie pracy zatytułowanej „Zastosowanie obróbki laserowej do modyfikacji powierzchni tytanowych implantów słuchowych”. W swojej pracy doktorskiej skupiała się na opracowaniu metody miejscowej obróbki powierzchni tytanu grade 2, w kontekście zastosowań na elementy implantów słuchowych. Zaproponowana laserowa obróbka powierzchniowa, realizowana we współpracy z Instytutem Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, pozwoliła na miejscową poprawę adhezji komórek kostnych na powierzchni tytanu poprzez wytworzenie periodycznych struktur, cechujących się wielomodalnym rozkładem chropowatości.
Dr Kuczyńska-Zemła jest laureatką konkursów Narodowego Centrum Nauki (program PRELUDIUM oraz ETIUDA), a także stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców (2021). W ramach stypendium doktorskiego ETIUDA odbyła międzynarodowy staż w Chalmers University of Technology w Gӧteborgu, w zespole zajmującym się biomateriałami i ich charakterystyką na poziomie atomowym, gdzie zajmowała się techniką Tomografii Sondy Atomowej (APT).
Mgr inż. Michał Terlecki
Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (w 2015 roku z wyróżnieniem uzyskał tytuł magistra inżyniera), a od 2018 roku – asystentem w Zakładzie Katalizy i Chemii Metaloorganicznej na Wydziale Chemicznym PW (pod opieką prof. Janusza Lewińskiego wykonuje tam swoją pracę doktorską).
Badania naszego doktoranta skupiają się na wpływie zewnętrznej sfery koordynacyjnej na strukturę układów molekularnych i procesy ich samoorganizacji. Zdobyta wiedza jest wykorzystywana do rozwijania nowoczesnych materiałów funkcjonalnych takich jak luminescencyjne kropki kwantowe ZnO, czy niekowalencyjne i koordynacyjne materiały porowate. W latach 2019-2022 Michał Terlecki kierował własnym projektem badawczym NCN PRELUDIUM pt. „Nowe supramolekularne materiały magnetyczne bazujące na samoorganizacji kompleksów metali przejściowych przez wiązania wodorowe”. Jest współautorem dwunastu publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych o sumarycznym IF 83,2 oraz rozdziału w książce pt. „Nanomaterials via Single-Source Precursors’’.
Dr inż. Agnieszka Żuchowska
Jest adiunktem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Biotechnologii Medycznej Politechniki Warszawskiej. Odbyła półtoraroczny staż podoktorski w grupie AMBER (University of Twente, Holandia) prowadzonej przez prof. Séverine Le Gac. Posiada udokumentowane doświadczenie w dziedzinie badań biologicznych prowadzonych z wykorzystaniem mikroprzepływowych systemów Cell-on-a-Chip potwierdzone 25 publikacjami, z czego 17 z listy JCR, o łącznym IF=95.073.
Dr Żuchowska to autorka dwóch patentów oraz dwóch zgłoszeń patentowych. Jest głównym wykonawcą dwóch projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki (Sonata 5 i OPUS 11), kierownikiem grantu dziekańskiego Wydziału Chemicznego PW oraz kierownikiem projektu BIOTECHMED-3 (w ramach programu IDUB na PW). Trzykrotnie była stypendystką Naukowego Warszawskiego Konsorcjum Chemicznego (KNOW) oraz Fundacji im. Czesława Radkiewicza. Rozprawa doktorska naszej badaczki została wyróżniona przez Wydział Chemiczny PW oraz Komitet Chemii Analitycznej.
Zainteresowania i wiedza dr Żuchowskiej obejmują wykorzystanie miniaturowych urządzeń przepływowych w modelowaniu organów, ich połączeń oraz ich wykorzystaniu w badaniach przesiewowych leków (Organ-on-Chip, multi-Organ-on-Chip). Jest ekspertką w dziedzinie otrzymywania, wykorzystania i analizy biologicznej przestrzennych hodowli sferoidów w warunkach standardowych i przepływowych.
Laureaci programu START otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. złotych, które mogą przeznaczyć na dowolny cel. W tym roku stu najlepszych młodych naukowców zostało wybranych już po raz 30. Wyłoniono ich spośród 794 kandydatów w wieloetapowym konkursie, w którym oceniano jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Pełna lista stypendystów jest dostępna na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Podobne tematy: