Przejdź do treści

Opublikowano: 29.03.2022 14:49

Ministerialne wsparcie dla studentów tworzących innowacje

Cztery projekty studenckich kół naukowych działających w PW uzyskały dofinansowanie w ramach drugiej edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. 

Celem programu jest pomoc w realizacji innowacyjnych projektów studenckich kół naukowych i podniesienie jakości ich działalności, a także usprawnienie mechanizmu transferu tworzonych przez nie technologii i wyników prowadzonych badań do gospodarki.

Do konkursu zgłoszono 214 projektów. Finansowanie, na łączną kwotę prawie 6 mln zł, otrzyma 106, w tym cztery realizowane przez koła naukowe działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW.

Opracowanie algorytmu do diagnostyki napędu w ramach integracji systemu zasilania satelity PW-Sat3 

Twórcy: Studenckie Koło Astronautyczne

Trwają prace nad satelitą PW-Sat3. Studenci biorący udział w projekcie zamierzają przeprowadzić testy systemu zasilania, który jest niezbędny do działania całego satelity, a w szczególności zespołu napędowego. Pozwoli to wykryć potencjalne problemy, a przez to zwiększyć niezawodność całego systemu oraz szanse na powodzenie misji.

Test napędu cold-gas jest głównym celem misji PW-Sat3, dlatego równolegle zespół będzie opracowywał innowacyjne oprogramowanie do diagnostyki modułu eksperymentu. System będzie łączył dane zbierane z systemu zasilania oraz sterownika napędu w celu wykrywania niepożądanych anomalii w telemetrii.

Budowa bezzałogowych samolotów transportowych lokalnego zasięgu o dużym udźwigu 

Twórcy: Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign

Studenci zaprojektują i zbudują dwa samoloty na międzynarodowe zawody SAE AeroDesign oraz po raz pierwszy samolot na zawody Air Cargo Challenge. Każdy ma całkowicie inne zadanie.

Samolot klasy Micro pełni funkcję podniebnego dostawcy średniej pizzy, samolot klasy Regular jest symulacją samolotu towarowego przewożącego sferyczne zbiorniki na płyn symulowane przez pełnowymiarowe piłki do piłki nożnej, natomiast samolot na zawody Air Cargo będzie przewoził woreczki z krwią z jak największą prędkością.

Wielospektralny system nawigacji wizyjnej do zastosowania na rakiecie kierowanej FOK 

Twórcy: Studenckie Koło Astronautyczne

W ramach prac nad pierwszą w Polsce studencką rakietą kierowaną studenci zastosują system nawigacji wizyjnej oparty m.in. na algorytmach sztucznej inteligencji. Będzie on rozpoznawał specjalne znaczniki umieszczone na Ziemi.

Studenci planują również zaprojektować głowicę pracującą w paśmie widzialnym i w podczerwieni, a następnie przeprowadzić testy jednostkowe jej komponentów i zweryfikować poprawność działania algorytmów detekcji w warunkach rzeczywistych z użyciem statków bezzałogowych.

Perun 2.0 – projekt motocykla elektrycznego wprowadzający innowacyjne rozwiązania w elektromobilności

Twórcy: Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów

Projekt Perun 2.0 obejmuje budowę elektrycznego motocykla wyścigowego, badania naukowe nad innowacyjnymi rozwiązaniami zastosowanymi w konstrukcji motocykla oraz dalsze promowanie elektromobilności. Jego zwieńczeniem ma być start w przyszłej edycji międzynarodowych zawodów MotoStudent.

Kluczową częścią projektu jest wykonanie innowacyjnej ramy motocykla inspirowanej najnowszymi rozwiązaniami pochodzącymi z motosportu oraz przemysłu lotniczego. W ramach rozwoju motocykla studenci wykonają unikalny zestaw owiewek aerodynamicznych z włókna węglowego, oparty na wynikach badań tunelowych przeprowadzonych przez członków koła.

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Podobne tematy: