Przejdź do treści

Opublikowano: 14.06.2024 15:59

Doktorant z PW laureatem Nagrody Fundacji Uniwersytet Dzieci

Remigiusz Nowacki od wielu lat zajmuje się drukiem 3D

Prowadzący zajęcia „Jak działa drukarka 3D?” mgr inż. Remigiusz Nowacki z Wydziału Inżynierii Materiałowej został doceniony za swoją edukacyjno-popularyzatorską pracę – otrzymał nagrodę w kategorii „Wykładowca roku Uniwersytetu Dzieci w Sobotę”. 

Fundacja Uniwersytet Dzieci od 2007 roku zaprasza dzieci i młodzież na wykłady i warsztaty, które pomagają odkrywać świat. Podczas uroczystej gali, podsumowującej rok 2023/2024, podziękowano i wyróżniono naukowców, specjalistów, reprezentantów biznesu, wolontariuszy i wszystkich tych, którzy wspierali misję Uniwersytetu Dzieci. Jedną z takich osób jest nasz doktorant Remigiusz Nowacki. 

– Kiedy trochę ponad rok temu kontaktowałem się po raz pierwszy z Uniwersytetem Dzieci, nie sądziłem, że moja propozycja i sposób realizacji zajęć spotkają się z tak pozytywnym odbiorem – opowiada. – Początkowo obawiałem się wręcz, że nie jestem odpowiednią osobą, aby poprowadzić zajęcia dla prawie 20 dociekliwych wulkanów energii. Co prawda mam już doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla dorosłych, zarówno indywidualnie, jak i w ramach laboratoriów na uczelni, natomiast warsztaty z młodym odbiorcą wzbudzały większe obawy. Okazały się one przesadzone.

– Zajęcia były intensywne i nie zawsze szły po mojej myśli – dodaje. – Wymagały one zdolności improwizacji i szybkiej adaptacji (np. kiedy kolejne długopisy 3D odmawiały posłuszeństwa podczas zajęć, a studenci zaczynali się niecierpliwić). Na szczęście to wszystko wynagradzało zainteresowanie i aktywne uczestnictwo ze strony uczestników. Ponadto wolontariusze zapewniali nieodzowne wsparcie podczas zajęć, a koordynatorzy proponowali pomysły i rozwiązania, zarówno w trakcie przygotowania scenariuszy zajęć, jak i w trakcie warsztatów, które z powodzeniem były wdrażane. To wszystko składało się na bardzo dużą satysfakcję z prowadzonych działań, pomimo zmęczenia na koniec każdego cyklu warsztatów w soboty.

Remigiusz Nowacki realizuje doktorat na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W ramach badań pracuje nad wytworzeniem drukowanych 3D, wysokowydajnych katalizatorów do reakcji Sabatiera, podczas której z dwutlenku węgla oraz wodoru otrzymuje się metan. W tym celu analizuje potencjał dwóch technologii addytywnych – FDM (druk z filamentu) oraz DIW (druk z past) – do wytworzenia gotowych monolitów, których głównym składnikiem jest nikiel.

Nasz doktorant od wielu lat zajmuje się drukiem 3D, a szczególnie technologią FFF. To współautor i prowadzący nowego przedmiotu laboratoryjnego (Druk 3D a materiały porowate). Interesuje się nowoczesnym podejściem do nauczania. Działa na rzecz lokalnej społeczności Politechniki Warszawskiej – początkowo jako reprezentant studentów, aktualnie z własnej inicjatywy we współpracy z pracownikami Uczelni (w obszarach związanych z dydaktyką, popularyzacją nauki i promocją Wydziału). Od dziecka zafascynowany gimnastyką, obecnie pasjonat wspinaczki, która jest dla niego „medytacją w ruchu” oraz powodem do zwiedzania świata oraz poznawania nowych ludzi.

– Bardzo dużo satysfakcji daje mi sytuacja, gdy ktoś wykorzystuje w praktyce coś, czego go nauczyłem bądź podziękuje za to, że było to przydatne – mówi Remigiusz Nowacki. – Chciałbym też pokazywać, że uczenie się nie musi być jedynie trudne i uciążliwe.

Podobne tematy: