Opublikowano: 09.11.2023 11:33

Za nami międzynarodowa konferencja microTAS

Ponad 900 naukowców z 39 krajów wzięło udział w międzynarodowej konferencji poświęconej miniaturowym systemom do zastosowań w chemii i naukach przyrodniczych. Wśród uczestników było 20 naukowców z Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie współorganizowali badacze z Wydziału Chemicznego PW.

Zdjęcie sali wypełnionej ludźmi podczas konferencji microTAS

Konferencja odbyła się w dniach 15-19 października 2023 roku w Katowicach

Konferencja microTAS (International Conference on Miniaturized Systems for Chemistry and Life Sciences) jest organizowana corocznie, kolejno w Europie, Ameryce i Azji. Przyciąga najlepszych na świecie specjalistów od mikrosystemów chemicznych i biologicznych. W tym roku – po raz pierwszy – odbyła się w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Gospodarzem pięciodniowego wydarzenia (15-19 października 2023 roku) były Katowice. Podczas konferencji zaprezentowano ponad 120 wystąpień ustnych, w tym 6 wykładów plenarnych oraz 23 wykłady zaproszone. Przedstawiono ponad 600 prezentacji plakatowych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 wystawców firm i instytucji z całego świata.

Wśród zaproszonych mówców plenarnych byli prof. Bogusław Buszewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska), Artur Chmielewski (NASA, USA), prof. Séverine Le Gac (Uniwesytet w Twente, Niderlandy), prof. Nicole Pamme (Uniwersytet w Sztokholmie, Szwecja), prof. Lidia Sohn (Uniwersytet Kalifornijski, USA), prof. Manabu Tokeshi (Uniwersytet Hokkaido, Japonia).

Jednym z prelegentów była dr inż. Agnieszka Żuchowska z Wydziału Chemicznego PW, która opowiedziała o podejściach typu Cell-on-Chip i Organ-on-Chip w badaniach nad nowotworami. Temat wykładu dotyczył opracowania narzędzi typu Cell-on-Chip i Organ-on-Chip, które mogą wspierać badania nad nowotworami. Wskazane techniki polegają na hodowaniu i badaniu komórek oraz naśladowaniu funkcji i struktur narządów i tkanek w kontrolowanych warunkach, na małym układzie nazywanym chipem. To podejścia bardzo przydatne w wielu dziedzinach, w tym badaniach nad nowotworami, bo pozwalają na dużą precyzję.

Ponadto, pracownicy i doktoranci Politechniki Warszawskiej prezentowali swoje prace w ramach jednego wystąpienia ustnego i 12 wystąpień plakatowych.

Zdjęcie ludzi w sali z plakatami konferencyjnymi

Podczas konferencji ponad 600 prezentacji plakatowych

Konferencja współorganizowana była przez pracowników Wydziału Chemicznego – prof. dr hab. inż. Zbigniew Brzózka i dr hab. inż. Elżbieta Jastrzębska, prof. PW pełnili rolę przewodniczących konferencji.

Konferencję microTAS organizowana jest przez międzynarodowe towarzystwo Chemical and Biological Microsystems Society. Kolejne edycje konferencji odbędą się w Montrealu w Kanadzie i w Adelajdzie w Australii.