Przejdź do treści

Opublikowano: 10.12.2021 09:20

Nasi naukowcy w Radzie Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland

Do Rady powołano 22 naukowców z różnych uczelni, instytutów badawczych i instytucji, fot. Facebook / UN Global Compact Network Poland

Prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Dagny Ryńska z Wydziału Architektury i dr inż. Piotr Bartkiewicz, prof. uczelni z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska znaleźli się w gronie ekspertów powołanych do Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland. Ponadto, dr inż. Piotr Bartkiewicz został Sekretarzem nowo powstałej Rady.

UN Global Comapct (UNGC) jest ciałem powołanym przez Sekretarza Generalnego ONZ mającym wspomagać działania na rzecz przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatu i środowiska oraz wspierać polityki ESG (obejmujące zagadnienia środowiskowe, społeczną odpowiedzialność biznesu oraz ład korporacyjny).

Prof. Elżbieta Dagny Ryńska pracuje w Katedrze Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury PW. Specjalizuje się w architekturze i budownictwie zrównoważonym, projektowaniu prośrodowiskowym i certyfikacji budownictwa zrównoważonego. W swojej działalności implementuje zasady zrównoważonego rozwoju w architekturze i urbanistyce. Zajmuje się także ekonomiką, organizacją i zarządzaniem procesu inwestycyjnego ukierunkowanego na cele zrównoważonego rozwoju.

Dr inż. Piotr Bartkiewicz jest profesorem uczelni w Zakładzie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW. Specjalizuje się w zrównoważonych systemach budynkowych, modelowaniu budynków i zarządzaniu informacją o budynku (BIM). W swojej działalności wdraża zasady i cele zrównoważonego rozwoju poprzez poszukiwanie równowagi między zdrowiem i komfortem użytkowników, a kosztami ekologicznymi i energetycznymi działania systemów i instalacji budynkowych.

Rada Klimatyczna pełni rolę ciała doradczego i merytorycznego, dostarczającego sprawdzoną wiedzę naukową oraz ekspertyzy w ramach programów prowadzonych w UN Global Compact Network Poland. Do jej zadań należy m.in. działanie na rzecz edukacji klimatycznej w Polsce oraz wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju.

Do Rady powołano 22 naukowców z różnych uczelni, instytutów badawczych i instytucji.

Podobne tematy: